Jaka latarka na wyprawę w teren wybrać?

Podobno najciemniej pod latarnią, ale to powiedzenie nie odnosi się przecież do mniejszych, poręcznych urządzeń. Przyda się w domu – gdy braknie prądu, trzeba zajrzeć w trudno dostępne miejsce lub podczas naprawy samochodu czy innego sprzętu. Do tego celu sprawdzi się każdy dostępny na rynku model i nie trzeba dokonywać dogłębnego researchu. Inaczej jest w przypadku latarek dla piechurów, entuzjastów wypoczynku na świeżym powietrzu, wspinaczki czy survivalu. Tutaj produkt musi spełniać konkretne wymagania i nie może zawieść użytkownika podczas biwaku czy długiego marszu. Poniżej zamieszczono garść porad dla osób wybierających po raz pierwszy tego istotnego kompana podróży.

Jak wybrać latarkę na wyprawę w teren?

Przede wszystkim należy zdecydować, czy będziemy szukali latarki ręcznej czy czołowej. Ta druga przyda się np. rowerzystom potrzebującym dodatkowego źródła światła i sympatykom wspinaczki, jak również wszystkim, którym braknie trzeciej ręki do trzymania akcesorium. Latarka czołowa zamontowana jest na regulowanych paskach, można też bez trudu założyć ją na kask lub czapkę. Nie razi w oczy i kieruje strumień światła dokładnie tam, gdzie patrzymy, będzie więc idealna np. do czytania mapy czy oświetlania najbliższej drogi.

latarka na wyprawę

Ci, którym odpowiada tradycyjne rozwiązanie, mają do wyboru szeroką ofertę latarek ręcznych. Spośród nich można wyróżnić kilka grup:

  • latarki EDC (everyday carry) – lekkie, kompaktowe, do codziennego noszenia przy sobie;
  • latarki turystyczne/survivalowe – niewielka waga, długi czas pracy;
  • latarki ratownicze – zazwyczaj duże i ciężkie, o potężnych parametrach;
  • latarki myśliwskie – duży zasięg;
  • latarki taktyczne – przeznaczone dla pracowników ochrony i służb specjalnych.

Warto zwrócić uwagę na pierwsze dwie grupy, których gabaryty i parametry predysponują je do wygodnego i wydajnego użycia w terenie. Nie należy się zbytnio sugerować ceną: w przedziale 100-200 zł można już kupić sprzęt, który posłuży lata i spełni wszystkie nasze wymagania; wyższe kwoty niekoniecznie idą w parze ze znacznym skokiem jakościowym produktu. Poniżej kilka słów o istotnych parametrach latarek terenowych, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Na co zwrócić uwagę?

Latarka do zadań specjalnych musi wiele znieść – z pewnością często będzie lądować na ziemi i przeżywać silne wstrząsy. Nie zawadziłoby, gdyby przy tym była wodoodporna. Sprawdzi się gruba, solidna obudowa ze stopu aluminium, która ma jeszcze jedną zaletę – dobrze przewodzi ciepło. To, że sprzęt nagrzewa się w trakcie używania, nie świadczy źle o jego wykonaniu. Wręcz przeciwnie – jeśli ciepło kumulowałoby się w samej diodzie, znacząco skróciłoby to długość jej życia, dlatego przekazanie go na obudowę jest pożądanym procesem. W przypadku większych latarek nagrzewanie jest mniej odczuwalne; z drugiej strony, w terenie bardziej pożądane są kompaktowe wymiary i niewielka waga.

latarka

Kolejny kluczowy aspekt to zasilanie. Większość latarek będzie działała na 2, 3 baterie AA lub akumulator litowo-jonowy. Ten drugi typ zwiększy wagę i rozmiar urządzenia, do celów turystycznych bardziej polecane są więc standardowe baterie. Na zużycie energii będzie miała wpływ również zastosowana dioda: polecane ze względu na wydajność marki to np. CREE lub SSC.

Zasięg (podawany w metrach) i jasność (w lumenach) światła – teoretycznie im wyższe te parametry, tym lepiej dla użytkownika. Pamiętajmy jednak, że większa ilość lumenów będzie wymagała zasilania akumulatorowego. Lepiej nie dać się zwariować liczbom i na chłodno przeliczyć, jakie oświetlenie będzie dla nas optymalne.

Optyka: soczewka lub lustro, pierwsza opcja gwarantuje szeroki zasięg światła, druga będzie miała bardziej uniwersalne zastosowanie.

Tryby pracy: SOS, miganie, światło stroboskopowe, oszczędzanie energii, opcja fokus (pozwala na regulację szerokości wiązki światła), ich liczbę ogranicza tylko fantazja producentów. Ponownie warto kierować się rozsądkiem i mieć na uwadze, że nie wszystkie są niezbędne, za to każdy z nich ma wpływ na finalną cenę latarki.

Polecane latarki na wyprawę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *