Jaka latarka kieszonkowa? Ranking 5 najlepszych modeli.

Latarki przeżywają obecnie swoją drugą młodość. Nie są tak popularne, jak w latach, gdy smartfony były dopiero w fazie testów, jednak wciąż wychodzą coraz nowsze modele mobilnych źródeł światła o konkretnych parametrach i pod konkretne grupy docelowe.

W sprzedaży są latarki taktyczne, szperacze, latarki rowerowe lub te dla myśliwych, a nawet wędkarzy. Największą grupę docelową stanowią jednak zwykli ludzie, którzy potrzebują małego źródła światła, schodząc do piwnicy po ziemniaki lub szukając po ciemku klucza do mieszkania.

Wszyscy ci ludzie potrzebują tzw. latarek kieszonkowych, zwanych inaczej EDC, które jak sama nazwa wskazuje, bez problemu mieszczą się w kieszeni, są lekkie, energooszczędne i generują wystarczającą ilość lumenów, aby oświetlić wspomnianą piwnicę lub drzwi wejściowe.

Źródło światła

W latarkach EDC (codziennego użytku) tak, jak w przypadku większości innych latarek, królują diody LED. Rzadziej spotkamy tu diody C4, czy CREE. Żarówki i halogeny są już montowane jedynie w specjalistycznych latarkach o konkretnym przeznaczeniu, w latarkach kieszonkowych raczej ich już nie spotkamy.

latarka kieszonkowa

Latarki kieszonkowe generują jasność światła od około 300 lumenów do nawet 1 000 lumenów i świecą maksymalnie do paruset metrów, dając biały, skupiony snop światła. Moc latarki EDC uzależniona jest również od użytego zasilania. W przypadku jednej baterii AA, natężenie i odległość świecenia, a także długość funkcjonowania na jednym cyklu ładowania będzie mniejsza, niż w przypadku zastosowania akumulatorka 18650.

Zastosowanie

Od latarek kieszonkowych wymaga się przede wszystkim małych rozmiarów. Długość tych mobilnych źródeł światła powinna wynosić około 10 centymetrów, jednak im mniej, tym lepiej. Należy tu jednak uwzględnić kompromis między mocą, długością świecenia i wymiarami sprzętu.

Latarki EDC (Every Day Carry) służą właśnie w codziennych sytuacjach, gdzie liczy się przede wszystkim poręczność, natomiast moc i dystans świecenia schodzą na dalszy plan. Dobrze posiadać awaryjnie taką kieszonkową latarkę, bo nigdy nie wiesz, kiedy będziesz jej potrzebował.

Docenisz ten typ latarek zawsze, gdy po ciemku będziesz obmacywał drzwi w poszukiwaniu klamki, szukał czegoś w ciemnym garażu lub piwnicy, udasz się na strych w poszukiwaniu skarbów, albo wybierzesz się na nocną eskapadę do lasu.

Dodatkowe funkcje

Wiele spośród latarek EDC posiada klips pozwalający na wygodne podwieszenie latarki lub zapięcie w kieszeni spodni albo koszulki, a także zamontowanie jako latarki czołowej. Poza tym niektóre posiadają również mocny magnes montowany najczęściej w tylnej części korpusu. Umożliwia on zawieszenie latarki na ścianie lub suficie pojazdu.

Wiele lepszych kieszonkowych latarek wyposażonych jest w specjalną elektronikę, która steruje poborem prądu. Dzięki niej latarki są niezwykle energooszczędne i nie występuje w nich spadek natężenia światła; latarki świecą z zadaną mocą aż do wyładowania akumulatorków lub baterii.

Dodatkowo producenci montują zabezpieczenia elektroniczne, które chronią sprzęt przed przegrzaniem diody lub innych komponentów latarki. W przypadku zbytniego nagrzania latarka zmniejsza natężenie światła lub wyłącza się, a po ostygnięciu automatycznie załącza. Ten sam system pozwala również zapamiętać ostatnio używany tryb świecenia.

Niektóre spośród latarek codziennego użytku posiada również programowalny wyłącznik czasowy. Umożliwia on wyłączenie latarki lub zmianę natężenia świecenia po zadanym czasie.

Tryby świecenia

Możemy spotkać latarki kieszonkowe wyposażone w trzy, cztery, a nawet pięć różnych trybów świecenia ciągłego. Są to najczęściej 100% mocy, 70%, 50%, 30% i 10%. Poza tym w latarkach EDC występuje tzw. tryb moonlight (księżycowe światło), który świeci z natężeniem od 0,5 do 1 lumena.

Tryb moonlight jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które sprawdza się w przypadku podświetlania map lub innych przedmiotów w ciemności w taki sposób, żeby nie oślepiać użytkownika, jak i osób postronnych.

latarka kieszonkowa ranking

Światło księżycowe jest rekomendowane wtedy, gdy nasze oczy przyzwyczaiły się do ciemności, a koniecznie musimy coś odczytać lub sprawdzić. Latarki kieszonkowe wyposażone są również w tryb światła przerywanego- stroboskop. Umożliwia on wysyłanie alarmów lub innych sygnałów świetlnych.

Materiały

Najlepsze mobilne źródła światła wykonywane są z aluminium lotniczego pokrytego anodyzowaną powłoką. Dzięki zastosowaniu takich materiałów latarki są odporne na upadki nawet z wysokości 2 metrów. Poza tym są wstrząsoodporne oraz nie wpłyną na nie żadne inne uszkodzenia mechaniczne.

Zastosowanie specjalnych uszczelek oraz specjalnej ochrony reflektorów, oraz zawartej wewnątrz elektroniki sprawia, że latarki kieszonkowe odznaczają się niemal całkowitą wodoodpornością.

Ranking 5 latarek kieszonkowych


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *