Jaka klawiatura mechaniczna? Jak wybrać klawiaturę mechaniczną?

Spora grupa graczy zastanawia się, jaka klawiatura będzie najlepsza. Na rynku nie ma lepszych klawiatur do grania niż mechaniczne. Poniższy poradnik pomoże dobrać najlepsza klawiaturę mechaniczną z uwzględnieniem rodzajów przełączników.

Klawiatura mechniczna

Typy klawiatur – charakterystyka

Klawiatura membranowa – Najpopularniejsze klawiatury dostępne w każdym hipermarkecie. Ich budową jest bardzo prosta i składa się z 3 membran znajdujących się pod wszystkimi przyciskami. Zasada działania polega na wciśnięciu klawisza, który dociska, kopułkę gumową do membrany wysyłając do komputera odpowiedni sygnał.

Klawiatura nożycowa (membranowa) – Działanie jest takie samo jak w zwykłych klawiaturach membranowych. Jedyną różnicą jest budowa pod przyciskiem.  Taki rodzaj klawiatur można spotkać w laptopach.

Klawiatura mechaniczna – Ich budowa jest bardziej skomplikowana niż innych klawiatur. Każdy przycisk posiada swój osobny mechanizm. Są dwa rodzaje mechanizmów wykorzystywanych w klawiaturach m.in. Cherry MX, które jest najczęściej spotykane w Polsce oraz chińskie Kailh. Takie klawiatury charakteryzują się niezwykłą precyzją i szybkością działania. Jedyną wadą jest ich głośność.

Charakterystyka klawiatur
MechanicznaMembranowaMembranowa nożycowa
CenaMarkowe od 300 złCeny zaczynają się od kilkunastu złotychDroższe od klawiatur membranowych
Siła naciskuW zależności od rodzaju mechanizmuLekki naciskLekki nacisk
Dystans do aktywacjiAktywacja od 2 mm do 4 mmOkoło 4 mmOkoło 2 mm
GłośnośćGłośna (dla niektórych zaleta)CichaCicha
Problemy z przyciskamiZawsze tak samo działająPo dłuższym czasie stają się miększeWystępuje ten sam problem co w membranowej
Czas powrotu do pozycji wyjściowejZdecydowanie szybszy niż w innych klawiaturachNajwolniejszy czas powrotuLepszy czas powrotu niż w klasycznej, ale dłuższy niż w mechanicznej

Jaki rodzaj przełączników wybrać? – jak działają przyciski Cherry MX?.

Na Polskim rynku jest dostępne kilka rodzajów przełączników Cherry MX m.in. czerwone, brązowe, niebieskie, białe oraz czarne. Więc czym różnią się poszczególne przyciski niż tylko kolorem ? Poniższe animacje oraz tabelka powinna pomóc w odnalezieniu różnic.

Rodzaje przełączników
Cherry MX RedCherry MX BrownCherry MX BlueCherry MX WhiteCherry MX Black
Cherry MX RedCherry MX BrownCherry MX BlueCherry MX WhiteCherry MX Black
Parametry przełączników Cherry MX
Siła nacisku: 45gSiła nacisku: 55g
aktywacja już od 45g
Siła nacisku: 60g
aktywacja już od 50g
Siła nacisku: 65g
aktywacja już od 55g
Siła nacisku: 60g
Rodzaj: LinioweRodzaj: DotykoweRodzaj: Dźwiękowo – dotykoweRodzaj: DotykoweRodzaj: Liniowe
Przeznaczenie: GryPrzeznaczenie: Pisanie / GryPrzeznaczenie: Pisanie / GryPrzeznaczenie: Gry / PisaniePrzeznaczenie: Gry

Oprócz najbardziej popularnych Cherry MX dostępne są też chińskie odpowiedniki niemieckich przycisków, a mianowicie mowa o Kailh. Ich identyfikacja odbywa się tak samo, jak w przypadku cherry MX za pomocą kolorów. Poniżej przedstawimy charakterystykę 4 przycisków Kailh.

Parametry przycisków Kailh
RedBlackBlueBrown
Siła nacisku: 50gSiła nacisku: 60gSiła nacisku: 60g
aktywacja już od 50g
Siła nacisku: 55g
Rodzaj: LinioweRodzaj: LinioweRodzaj: DotykoweRodzaj: Dotykowe
Przeznaczenie: GryPrzeznaczenie: PisaniePrzeznaczenie: Pisanie / GryPrzeznaczenie: Gry/ Pisanie

Podsumowując osoby, które wcześniej nie miały styczności z klawiaturami mechanicznymi. Wyobrażenie sobie jak działają, może być nieco trudne. Niektóre przyciski lepiej nadają się do gier lub do pisania. Najlepszym wyborem do pisania na klawiaturze mechanicznej jest przycisk Cherry MX Blue ze względu na charakterystyczny dźwięk towarzyszący podczas aktywacji. Jakość wykonania klawiatury mechanicznej jest, na najwyższym poziomie a dowodem tego jest oszałamiająca liczba wciśnięć, która zaczyna się od 50mln. Należy pamiętać, że działanie klawiatury mechanicznej będzie takie samo przez cały okres użytkowania nie, odczujemy żadnego spadku przy sile nacisku oraz powrotu klawisza do pozycji wyjściowej tzw. Feedback.

Podczas wyboru najlepszej klawiatury mechanicznej powinno pomoc poniższe zestawienie najlepszych klawiatur mechanicznych. Zestawienie uwzględnia najważniejsze cechy, które są istotne podczas zakupu danej klawiatury. Gdy już wybierzecie i przetestujecie swoją klawiaturę mechaniczną. Wtedy możecie być pewni, że to będą najlepiej wydane pieniądze na klawiaturę.

Ranking 5 klawiatur mechanicznych


Jedna myśl na temat “Jaka klawiatura mechaniczna? Jak wybrać klawiaturę mechaniczną?

  • 7 czerwca 2017 o 00:19
    Permalink

    Ja nie mam mechanicznej, mam membranową logitecha g213 i jest imo lepsza niż niejedna mechaniczna

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *