Jaka klawiatura dla programisty? Ranking 5 najlepszych modeli.

Nieodzownym elementem zestawu komputerowego jest dobra klawiatura. Dobierając klawiaturę czy to dla gracza, czy programisty, warto jest zwrócić uwagę na kilka cech, które wyróżniają dobry sprzęt spośród masy urządzeń dostępnych na rynku. Czym powinien kierować się programista, wybierając klawiaturę oraz na jakie parametry powinien zwrócić uwagę?

Jaki typ klawiatury dla programisty?

Osoby zawodowo zajmujące się wpisywaniem kodu powinni wybierać precyzyjne oraz wytrzymałe klawiatury, które zapewnią zarówno wysoki komfort pracy, jak, również długo posłużą. Na rynku znajdziemy kilka typów klawiatur różniących się parametrami oraz designem.

Pierwszym – najtańszym i najczęściej spotykanym typem jest klawiatura membranowa. Zasada działania takiej klawiatury opiera się na wykorzystaniu specjalnej gumowej membrany, która po naciśnięciu klawisza styka się z płytką drukowaną. Ze względu na nierównomierny rozkład siły nacisku na membranę, klawiatury te charakteryzują się małą precyzją oraz niską żywotnością.

Nieco bardziej precyzyjne i wytrzymałe są klawiatury wyposażone w mechanizm nożycowy. Zasada działania jest podobna jak w poprzednim przypadku, lecz tutaj klawisz spoczywa na nożycach wykonanych z tworzywa sztucznego. Taki mechanizm zapewnia lepszy rozkład siły nacisku i daje lepsze wrażenia. Tego typu mechanizm znajdziemy w laptopach i większości niedrogich klawiatur komputerowych.

Trzecim i najlepszym z tu opisywanych typem jest klawiatura mechaniczna. Gwarantuje wspaniałe wrażenia, zapewnia wysoki komfort i ergonomię pracy. Osoba zajmująca się pisaniem będzie najbardziej zadowolona z tego typu klawiatury. Przyjrzyjmy się bliżej klawiaturom mechanicznym.

Polecane klawiatury membranowe

Klawiatura mechaniczna

Klawiatura tego typu charakteryzuje się żywotnością nawet 10 – krotnie większą od tych, wyposażonych w mechanizm membranowy. Na ogół jest to od 20 do 50 milionów wciśnięć. W miarę użytkowania klawiatury mechanicznej konkretne przyciski nie tracą na responsywności, tak jak to ma miejsce w klawiaturach membranowych.

Nie musimy również martwić się o to, że gdy naciśniemy przycisk na jego obrzeżach, nie uzyskamy styku. Mechanizm klawisza działa wyjątkowo płynnie i reaguje niezwykle szybko. Powrót klawisza jest dużo szybszy niż w wypadku przycisków klawiatury membranowej, dlatego prędkość pisania wzrasta nawet do 30 %.

Wszystkie te cechy składają się na wysoką kulturę pracy i ergonomię, która jest niezwykle pożądana w pracy programisty. Wybierając klawiaturę mechaniczną, można skorzystać z kilku opcji zastosowanych klawiszy.

Jakie klawisze znajdziemy w klawiaturze mechanicznej?

Klawiatury mechaniczne wyposażone są w przełączniki kilku typów, z których użytkowania płyną inne wrażenia. Na rynku znajdziemy dwóch liczących się producentów przełączników – niemiecką firmę i ich produkt Cherry MX oraz chińskie Kailh. Najbardziej rozpowszechnione są przełączniki niemieckie, lecz jeśli chodzi o jakość- niewiele w tyle pozostają chińskie Kailh-e. Przed zakupem warto się zastanowić czy warto jest dokładać niewielką sumę do klawiatury z Cherry MX, czy nieco zaoszczędzić na Kailh-ach. Przyjrzyjmy się bliżej mechanizmom Cherry MX.

klawiatura dla programisty ranking

Cherry MX – rodzaje

Jeżeli nie wiemy, jaki mechanizm będzie dla nas odpowiedni, a do tej pory nie mieliśmy żadnej styczności z klawiaturami mechanicznymi, najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie urządzenia w najbliższym sklepie, bądź skorzystanie z testerów przełączników.

Cherry MX Black

Przełącznik liniowy, najbardziej sprężysty i najcichszy z wszystkich Cherry MX. Przeznaczony głównie dla graczy, bądź osób posiadających „ciężkie dłonie”. Siła nacisku potrzebna do aktywacji to 60 g. Nie jest to dobre rozwiązanie dla programistów, którzy muszą pisać ogromne ilości tekstu (zmęczenie dłoni, brak sygnału dźwiękowego przy naciśnięciu).

Cherry MX Red

Kolejny z liniowych przycisków ze stajni niemieckiej firmy. Posiada mniejszą siłę nacisku potrzebną do aktywacji niż wersja Black – 45 g. Zastosowanie tych przełączników jest takie samo jak w poprzednim przypadku. Ze względu na niską siłę aktywacji przyciski będą wydawać się niezwykle „lekkie”, co będzie sprzyjać popełnianiu błędów. Programista prawdopodobnie nie będzie zadowolony z tego mechanizmu.

Cherry MX Brown

Przycisk dotykowy, którego aktywacja odbywa się przy sile nacisku 55 g. Są świetną alternatywą pomiędzy graniem a pisaniem. Przyciski chodzą lekko, a przy naciśnięciu można wyczuć w połowie lekki opór i towarzyszące mu ciche kliknięcie. Są minimalnie głośniejsze od Cherry MX Red i mniej sprężyste od swoich liniowych towarzyszy. Świetnie sprawdzą się w długich sesjach programowania. MX Brown to jeden z najlepszych mechanizmów dedykowanych dla pisarzy i programistów.

Cherry MX Blue

Przycisk dźwiękowo – dotykowy, którego aktywacja odbywa się przy 60 g. Mechanizm charakteryzuję się wolniejszym feedbackiem niż inne Cherry MX, również są to najgłośniejsze z dostępnych przycisków. Wrażenia dźwiękowe można porównać do maszyn do pisania. Przeznaczone dla osób, które dużo piszą. Klawiatura wyposażona w przyciski Cherry MX Blue będzie najlepszym rozwiązaniem dla programistów, którzy sporadycznie grają.

Cherry MX Green

Przycisk dźwiękowo – dotykowy, którego do aktywacji potrzebuje 80 g nacisku. Mechanizm ten jest twardszą wersją MX Blue. Jeżeli niebieska wersja przycisku jest zbyt miękka warto jest spróbować wersji MX Green.

Cherry MX Clear

Przycisk dotykowy, reagujący przy sile nacisku wynoszącej 65 g. Wersja ta jest odpowiednikiem przycisku MX Brown o większej sile nacisku potrzebnej do aktywacji. Przycisk będący dobrą alternatywą dla pisarzy, którzy lubią się od czasu do czasu rozerwać przy grach.

Jakie najlepsze dla programisty?

Najlepszym rozwiązaniem, gwarantującym świetną ergonomię pracy oraz komfort potrzebny przy długich sesjach jest klawiatura mechaniczna wyposażona w przyciski MX Blue. Jeżeli podoba nam się dźwięk niebieskich przycisków można zastanowić się nad wersją MX Green, lecz ten mechanizm w Polsce jest na ogół trudno dostępny. Kolejnym dobrym rozwiązaniem będzie też Cherry MX Brown.

Polecane klawiatury mechaniczne

Jaka klawiatura dla programisty? Ranking 5 najlepszych modeli.
5 (100%) 1 vote

5 thoughts on “Jaka klawiatura dla programisty? Ranking 5 najlepszych modeli.

 • 6 grudnia 2016 at 10:22
  Permalink

  Wie ktokolwiek, gdzie można kupić Ozone Strike Pro z przełącznikami Brown?

  Reply
 • 6 grudnia 2016 at 11:22
  Permalink

  Wie ktokolwiek, gdzie można kupić Ozone Strike Pro z przełącznikami Brown?

  Reply
 • 11 kwietnia 2017 at 21:08
  Permalink

  Porabalo was… 12 lat programowania… I ultra x nie do zajechania

  Reply
 • 11 kwietnia 2017 at 21:08
  Permalink

  Porabalo was… 12 lat programowania… I ultra x nie do zajechania

  Reply
  • 21 lipca 2017 at 14:15
   Permalink

   No właśnie mi się po około 10 latach wysypał jeden ( mam jeszcze 2 ) i jest serio problem, żeby znaleźć zamiennik. Teraz jest chyba inna moda. Dla mnie musi mieć układ jak ultrax ( cienki enter, szeroki backspace, insert nad DEL ), niski profil, niewysepkowa, wklęsłe klawisze i aby się cechowała jakością. Testowałem kilka włącznie z polecanym Natec Meduza 2 ( wyjątkowo kiepska jakość, każdy klawisz inaczej reaguje i sprawia wrażenie jakby się miała rozlecieć, a na dodatek mały backspace ) i muszę stwierdzić, że to absolutnie nie to. Jedyna podobna do UltraX jaką na razie znalazłem to Dell Y-0003-DEL5 natomiast też już jej nie produkują… ehhh

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *