Jaka klawiatura dla gracza do 100 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.

Klawiatura jest niezbędnym urządzeniem zestawu komputerowego. Bez względu na to, do czego będzie ona wykorzystywana, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które stanowią o jakości, a co za tym idzie – komforcie pracy. W artykule skupimy się na tym, co odróżnia tanią klawiaturę od profesjonalnego urządzenia dla graczy i dlaczego takie, a nie inne rozwiązania są lepsze.

Rodzaje klawiatur

Na rynku obecnych jest kilka typów klawiatur różniących się od siebie rodzajem mechanizmu. Są to kolejno klawiatury membranowe, nożycowe oraz najlepsze z nich – mechaniczne. Pierwsze z nich, czyli membranowe są najtańsze w produkcji i najczęściej spotykane. Zasada działania takiej klawiatury opiera się na dociskaniu klawiszem gumowej membrany do płytki drukowanej. Kontakt membrany i PCB powoduje utworzenie styku i wysłanie impulsu. Wadą takiego rozwiązania jest niska żywotność takiej klawiatury. Z powodu nierównomiernego rozkładu sił, klawisze często blokują się, nie stykają lub po prostu ulegają uszkodzeniu.

Kolejnym rodzajem klawiatury jest ta, wykorzystująca mechanizm nożycowy. Zasada działania jest bardzo podobna jak w poprzednim typie, mianowicie klawisz spoczywający na nożycach, wykonanych najczęściej z tworzywa sztucznego, podczas naciśnięcia powoduje wysłanie impulsu. Elementem stykowym dalej jest gumowa membrana, lecz w tym wypadku rozkład sił jest bardziej równomierny. Klawiatury tego typu charakteryzują się nieco większą żywotnością oraz gwarantują inne wrażenia.

Klawiatury mechaniczne wykonane są w taki sposób, że każdy z klawiszy posiada swój oddzielny mechanizm. Urządzenia tego typu gwarantują ogromną żywotność, 10 – krotnie większą niż klawiatury membranowe, czy nożycowe. W przedziale cenowym do 100 zł znajdziemy klawiatury wykorzystujące mechanizm membranowy i nożycowy.

klawiatura dla gracza do 100 zł

Materiał wykonania

Oczywiście jednym z najważniejszych parametrów stanowiących o wyborze klawiatury jest materiał z jakiego klawiatura została wykonana. Prym wśród tańszych propozycji wiedzie tworzywo sztuczne, a konkretniej plastik ABS. Niestety są one podatne na zabrudzenia i stosunkowo mniej wytrzymałe na urazy mechaniczne.

Kolejnym materiałem, z jakiego wykonywane są klawiatury jest plastik PBT. Jest on nieco bardziej wytrzymały od ABSu. Często w bardziej przemyślanych konstrukcjach klawiatur znaleźć można dodatkowe wzmocnienia z płytek metalowych umieszczonych w newralgicznych miejscach.

Czy warto?

Miłośnicy gier docenią większą precyzję i czas reakcji klawiszy. Optymalne rozmieszczenie przycisków oraz obecność dodatkowych klawiszy skutecznie zwiększy ergonomię.

Lepsze klawiatury oferują użytkownikowi o wiele większy komfort pracy, niż tańsze propozycje. Przemawia za tym kilka podstawowych cech charakteryzujących dobrą klawiaturę. Warto zaznaczyć w tym momencie, że droga nie oznacza dobra, dlatego skupimy się na parametrach najlepszych propozycji do 100 zł.

Klawisze

Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury jest profil klawiszy. Duży, średni oraz mały skok klawiszy niesie za sobą kompletnie inne doznania. Niski skok klawiszy daje możliwość szybszego pisania niż w przypadku większego profilu. Niemniej jednak, jeśli chodzi o profil, komfort uzależniony jest od osobistych preferencji.

Kolejnym parametrem jest sposób wykonania nadruku na klawiszach. Nikt nie przepada za wytartymi klawiszami, tym bardziej jeśli taki stan można zauważyć już po kilku miesiącach używania klawiatury. W przypadku urządzeń z niskiej półki stosuje się metodę tampondruku. Metoda ta pozwala na szybkie wykonanie napisów o wysokiej rozdzielczości. Rozwiązanie to niesie za sobą również wady, ponieważ znaki na klawiszach nadrukowane tą metodą mają tendencję do szybkiego wycierania się. Kolejnym sposobem wykonywania druku na klawiaturze jest grawer laserowy. Droższa oraz gwarantująca największą trwałość jest metoda termosublimacyjna. Wykonane tą metodą znaki są widoczne i niewyczuwalne pod palcami oraz mają ostrą krawędź.

Następną cechą charakteryzującą dobrą klawiaturę jest rozkład klawiszy oraz ich rozmiar. Mały klawisz Enter i wąska Spacja mogą skutecznie sprawić, że każda rozgrywka stanie się uciążliwa. Jest to szczególnie ważne, gdy przy zmianie klawiatury na nową, proporcje klawiszy znacząco różnią się od tej, do której przywykliśmy.

Przyciski dodatkowe

Ich obecność może znacząco poprawić zarówno ergonomię, jak i komfort rozgrywki. Producenci prześcigają się w ilości dodatkowych przycisków programowalnych, jak również ich fikuśnym rozmieszczeniu. Na ogół w klawiaturach dla graczy w przedziale cenowym do 100 zł znajdziemy od 5 do 10 przycisków makro oraz podstawowe już przyciski sterowania multimediami. Programowalne klawisze stanowią świetne rozwiązanie dla fanów RPG- ów i MMO. Jeden przycisk stanowi zawsze lepsze rozwiązanie, niż kombinacja klawiszy, gdyż gwarantuje o wiele szybsze wykonanie odpowiedniego ruchu.

Podświetlenie

Kolejny ważny parametr znacznie ułatwiający rozgrywkę. Obecnie klawiatury w tej klasie oferują podświetlenie całego panelu, dając możliwość kilkustopniowej regulacji natężenia oraz koloru światła. Rozwiązanie to sprawdza się w nocy, ułatwiając lokalizację konkretnego przycisku.

Skomplikowane kombinacje klawiszy

Anti – Ghosting jest systemem, który pomaga zapalonym graczom w wykonaniu pełnej, zadanej kombinacji klawiszy. W podstawowych, tańszych klawiaturach system ten daje możliwość odczytania kombinacji składających się maksymalnie z trzech klawiszy. Przy zakupie klawiatury do celów gamingowych warto jest zwrócić uwagę na ten parametr. Duży komfort uzyskuje się bowiem przy klawiaturach wspierających kombinacje klawiszowe składające się minimum z 5 przycisków.

Windows Lock

Pomysłowe rozwiązanie, które zapobiegnie zminimalizowaniu się okna gry przez przypadkowe naciśnięcie klawisza Windows. Za pomocą dodatkowego klawisza szybko zablokujemy tę możliwość.

Polecane zestawy komputerowe


Jaka klawiatura dla gracza do 100 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
4.5 (90%) 4 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *