Jaka karta graficzna do Photoshopa? Ranking 5 najlepszych modeli.

Photoshop to narzędzie znane od lat fotografom i grafikom, ale też zwykłym śmiertelnikom, którzy lubują się w korzystaniu z artystycznych filtrów i poprawiania swojej urody na zdjęciach z wakacji za pomocą udostępnianych przez program możliwości. Co odróżnia od siebie te dwie grupy użytkowników? Pierwsi będą potrzebowali podkręcić nieco swój sprzęt, aby wykorzystać potencjał Photoshopa w 100%.

Photoshop w rękach profesjonalisty

Karta graficzna nie jest jedynym podzespołem odpowiedzialnym za wydajność i jakość pracy w Photoshopie. Z mocy GPU w pełni zaczęła korzystać dopiero wersja CS6, co nie oznacza, że mniej istotne stały się procesor, pamięć RAM czy upgrade dysku z HDD do SSD. W przypadku Photoshopa wszystkie te elementy pracują wspólnie na sukces użytkownika, o czym warto pamiętać podczas ich kompletowania. Co się tyczy kart graficznych, podpowiadamy, jakie sprawdzą się najlepiej z wersją CS6.

Photoshop: tylko lekki retusz

Dobra wiadomość brzmi: nawet zintegrowana grafika wystarczy do obsługi Photoshopa, o ile nie zawiedzie procesor oraz ilość pamięci RAM. W takim przypadku również budżetowe opcje kart sprawdzą się dobrze. Należy do nich przykładowo GeForce GTI 750 Ti, dostępna już za 500 zł, lub Radeon R7 360, sprzedawany w podobnej cenie. Będą rozwiązaniem wystarczającym, problemy mogą sprawiać niektóre filtry i próby edycji filmów lub renderowanie.

Photoshop: konkretna korekcja

Podwyższenie stawki do 1000-1200 zł otwiera przed nami nowe możliwości, m.in. opcję zakupu karty dedykowanej rozwiązaniom dla osób zajmujących się fotografią i tworzeniem grafiki. Cała wypuszczona przez Nvidię linia Quadro jest warta polecenia, jednak w wymienionym przedziale cenowym zmieści się karta K620, lub jej nieco tańszy odpowiednik od AMD: czterogigowy Radeon R9 380. Wciąż będziemy jednak napotykać problemy z renderowaniem i edycją plików filmowych.

Photoshop: solidna obróbka

Choć karta graficzna ma skromne wymiary, ceną potrafi dorównać średniej klasy telewizorowi. Nie ma w tym nic dziwnego: jest przecież narzędziem pracy, tak samo istotnym, jak inne podzespoły komputera. Dlatego w trzecim przedziale cenowym znajdziemy propozycje za ponad 3000 zł: Radeon FirePro W7000 i Nvidia Quadro K4200. Nie przydadzą się ani amatorom, ani osobom pracującym tylko ze zdjęciami czy grafiką 2D. Będą za to niezastąpione w tworzeniu modeli trójwymiarowych, podołają również edycji filmów, a więc umożliwią nam pełne wykorzystanie możliwości oferowanych przez Creative Suite 6.

Polecane karty graficzne do Photoshopa

Jaka karta graficzna do Photoshopa? Ranking 5 najlepszych modeli.
5 1
Gazetka Morele.net
Poznaj wyjątkowe ekspresy Nespresso, teraz w promocji do 100 złotych taniej