Jaka karta graficzna do laptopa? Ranking mobilnych kart graficznych

Karta graficzna to jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze. Odpowiada ona za wyświetlanie obrazu na monitorze. Na rynku istnieje wiele typów kart graficznych. Sprawdźmy, jaka karta najbardziej nadaje się do laptopa, który poradzi sobie z nowszymi grami.

Jaka karta graficzna do laptopa?

Wydajną kartą graficzną, która poradzi sobie z każdą nową grą, jest karta GeForce GTX 1050. Ma ona 2GB pamięci GDDR 5 oraz 640 rdzeni CUDA. Zastosowana jest w niej najnowsza architektura Pascal. Lepszym wyborem byłby laptop z GTX 1050 Ti na pokładzie. Ten model posiada 2 razy więcej pamięci RAM oraz ma więcej rdzeni CUDA (768), co również jest ważne w doborze karty.

Jeszcze ciekawszą propozycją jest GeForce GTX 1070. Posiada on aż 8 GB pamięci RAM oraz ma szybszą pamięć (8 Gbps) w porównaniu do 1050 Ti (7 Gbps). Alternatywą dla modelu GTX 1070 jest GTX 1060. Jest to karta lepsza od GTX 1050, ale jednocześnie słabsza od 1070, a różnica cenowa może być dość spora. Zdecydowanie najmocniejszą kartą w zestawieniu będzie GeForce GTX 1080. Jest to wydajnościowy potwór. Ten model posiada 8 GB pamięci RAM w najnowszym standardzie GDDR 5X, a jej szybkość wynosi 10 Gbps.

Ranking kart graficznych do laptopa.

MiejsceNazwa
1.GeForce GTX 1070
2.GTX 1060
3.GTX 1050 Ti
4.GeForce GTX 1050
5.Radeon RX 480

Na naszym rynku dość trudno zdobyć laptopy z kartami Radeona. Ale jeśli już ktoś na taki natrafi, to wydajną kartą tej firmy będzie Radeon RX 460. Posiada ona 2 lub 4GB pamięci GDDR 5. W porównaniu z najsłabszym GTX’em z rodziny GeForce, czyli modelem 1050 wypada dosyć blado. Praktycznie we wszystkich testach przegrywa ze sprzętem „zielonych”. Nie są to zbyt duże różnice, ale na pewno wpłyną na jakość rozgrywki. Lepszy model RX o numerze 470 również nie wygrywa z konkurentem w postaci GTX 1060, choć ich wyniki w testach są zbliżone.

RX 470 posiada również 4 GB pamięci GDDR 5. Radeon RX 480 w konkurencji z GTX’em 1070 idzie jak równy z równym. Niektóre testy są nieznacznie na korzyść Radeona, niektóre na GeForce’a, a w kilku aspektach karty są identyczne. Najnowsze karty serii Radeon RX o numerach 570 oraz 580 na razie są rzadko spotykane w laptopach. Wydajnościowo jednak są one podobne do swoich poprzedników.

Podsumowując, najlepszym wyborem będzie laptop z kartą GeForce’a na pokładzie. Zdecydowanie łatwiej jest dostać taki sprzęt na naszym rynku, a do tego w porównaniu z kartami Radeona, ich wydajność jest lepsza. Należy jednak pamiętać, że koszt takiego laptopa nie będzie mały. Natomiast patrząc na rozwój i na to, jak szybko na rynek wychodzą nowe karty graficzne, warto zainwestować w lepszy sprzęt by służył nam dłużej.

Polecane karty graficzne


Jaka karta graficzna do laptopa? Ranking mobilnych kart graficznych
3 (60%) 2 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *