Jak zwiększyć zasięg domowej sieci Wi-Fi? Wzmacniacz wifi

Dziś w większości naszych domów znajduje się sieć Wi-Fi. Bezprzewodowe korzystanie z Internetu jest wygodne, ponieważ nie musimy przejmować plątaniną kabli. Co zrobić jednak, gdy chcemy aby zasięg sieci był większy, ponieważ na przykład chcemy zacząć korzystać z Internetu na zewnątrz?

Odpowiednia lokalizacja routera

Właściwe umiejscowienie routera potrafi mieć często duże znaczenie na jakość sygnału. Tak jak router do którego dochodzi sygnał po przez kabel jest najczęściej schowany w szafce czy stawiamy go gdzieś na uboczu, albo tam gdzie zaraz wychodzi kabel od internetu. Tak w przypadku routera bezprzewodowego ten zabieg jest wręcz szkodliwy. Tego typu urządzenia „lubią” przebywać w otwartej przestrzeni, więc najlepiej jest aby znajdował się on z dala od ściany i innych fizycznych przeszkód. Nie tylko one stanowią problem, ponieważ inne urządzenia elektroniczne działające w tle mogą też mieć wpływ na wydajność Wi-Fi.

Jeśli router jest wyposażony w anteny zewnętrzne należy ustawić je pionowo. Można też zamontować urządzenie na ścianie lub umieścić je na najwyżej półce w pomieszczeniu, to również może mieć wpływ na poprawienie sygnału. Do testowania jakości sygnału służą specjalne aplikacji np. Heatmapper, czy także programy mobilne takie jak Netgear WiFi Analytics.

Zmiana kanałów

router kanał

Czasami się zdarza, że duża liczba urządzeń korzysta z tego samego kanału, wtedy mogą wystąpić zatory transferowe. Na szczęście najnowsze routery są wielokanałowe. Dzięki czemu jesteśmy w stanie zmienić kanał na ten mniej wykorzystywanym i tym samym poprawić wydajność sieci.

Pierwsze co musimy sprawdzić, to na jakim kanale działamy obecnie. Dokonać tego w przypadku Windows 7 za pomocą wpisania komendy netsh wlan show all w Wierszu poleceń. Kiedy już to wiem opcję zmienić możemy w ustawieniach modemu. Interfejsy się różnią od urządzenia lub procenta, ale na ogół bez problemu tę funkcje można znaleźć w kategorii z podstawowymi ustawieniami sieci bezprzewodowej.

Wymiana anteny

W szczególności jest to skuteczne wtedy, kiedy router ma wbudowaną antenę. Tym tanim i dość prostym sposobem jesteśmy w stanie dość szybko zwiększyć siłę sygnału. Warto jest pamiętać, że anteny dzielą się na te jednokierunkowe oraz wielokierunkowe, aby najlepiej „pokryć” sygnałem całe pomieszczenie trzeba wybrać ten drugi typ anteny.

Wymiana routera

router wifi

W tym aspekcie nie możemy oszukiwać jeżeli nasz router jest stary i ma więcej niż kilka, nie należy od niego oczekiwać najlepszej wydajności. Jeśli kupiłeś urządzenie dawno temu, najprawdopodobniej w standardzie 802.11g czy 802.11 b/a, to niestety jesteś skazany na działanie w niskich częstotliwościach. Dziś w użyciu jest standard 802.11n do 300 Mbps, czy najnowszy 802.11ac do 1 Gbps.

Wzmacniacz sygnału

Możliwe, że słaby sygnał jest spowodowany wielkością pomieszczenia. Nawet najnowszy i najwydajniejszy router doprowadza sygnał tylko na określony dystans. Powyżej sygnał robi się słabszy i zanika. Jeżeli potrzebujesz pokrycia dłużej przestrzeni z pomocą przyjdzie zakup wzmacniacza sygnału Wi-Fi. Pomoże on w rozszerzeniu sygnału, jak również w pokonaniu fizycznych przeszkód w postaci ścian.

Top 5 najlepszych routerów

Jak zwiększyć zasięg domowej sieci Wi-Fi? Wzmacniacz wifi
5 (100%) 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *