Jak zrobić kopię zapasową w Windows?

Wszelkie środki ostrożności zalecane podczas pracy z komputerem wskazują na bezwzględną konieczność systematycznego wykonywania kopii zapasowych. Nie czekaj, aż Twoje urządzenie ulegnie awarii, stracisz wyniki wielomiesięcznej pracy lub wszystkie zdjęcia i osobiste filmiki zbierane na przestrzeni kilku lat. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, w jaki sposób robi się backup w systemie Windows i czy wbudowane w niego narzędzia wystarczą do tego w zupełności.

zrobić kopię zapasową w Windows

Kopia zapasowa w Windows 7

Jeśli tworzenie kopii zapasowych jeszcze nie weszło Ci w nawyk, zacznij to robić, najlepiej dość systematycznie. Regularna archiwizacja plików i dokumentów oszczędzi sporo czasu i pieniędzy podczas prób odzyskania systemu przez specjalistyczna firmę. Aby to zrobić, nie potrzebujesz żadnych kosztownych narzędzi czy długotrwałych procedur. W Windowsa wbudowano prosty program do kreowania backupów. To nic wymyślnego, ale doskonale spełnia swoje zadanie i zabezpiecza wszystkie dane na Twoim laptopie oraz komputerze stacjonarnym.

Oto, jak zabezpieczyć pliki na komputerze z systemem Windows 7 krok po kroku:

 1. Otwórz Panel sterowania.
 2. Z sekcji System i zabezpieczenia (w widoku klasycznym to Kopia zapasowa/ Przywracanie) wybierz Wykonaj kopię zapasową komputera.
 3. Przy pierwszym uruchomieniu urządzenia naciśnij Konfiguruj tworzenie kopii zapasowej.
 4. Określ lokalizację do umieszczenia tam kopii zapasowej. Do wyboru masz inną partycję dysku bądź inny dysk, taki nośnik zewnętrzny, jak płyta DVD lub pendrive o dużej pojemności, lokalizację sieciową (jeśli jest tam wystarczająco dużo miejsca i Twoje uprawnienia na to pozwalają), a także najbardziej polecany i najczęściej stosowany dysk zewnętrzny.
 5. Staraj się nie korzystać z najszybszej, lecz najmniej bezpiecznej opcji, jaką jest używanie lokalizacji na tym samym komputerze – w razie awarii taki backup również zostanie utracony.
 6. Naciśnij Dalej.
 7. Wybór opcji Wybierz automatycznie sprawi, że to system decyduje o tym, jakie pliki zarchiwizuje. Standardowo kopiuje zawartość zapisanych lokalnie Bibliotek, Application Data, Kontaktów, Pulpitu, Ulubionych, Pobierania, Łącz, Wyszukiwania i Zapisanych gier. Można zdecydować się również na opcję Pozwól mi – wyboru dokonuje się wówczas samodzielnie.
 8. Naciśnij Dalej.
 9. Ostatnie okno kreatora konfiguracji służy do ustalenia harmonogramu tworzenia kopii zapasowych. Wybiera się Harmonogram zadań i indywidualnie dobiera częstość i terminy wykonywania backupów. Najlepiej wybierać dni, kiedy jest się w domu i zawsze wtedy zostawiać włączony komputer.
 10. Naciśnij Zapisz ustawienia i uruchom wykonywanie kopii zapasowej.
 11. Gdy występuje potrzeba zrobienia backupu poza ustalonym planem, należy kliknąć narzędzie Kopia zapasowa i nacisnąć Utwórz kopię zapasową teraz.

Kopia zapasowa w Windows 10

Oto, jak zabezpieczyć pliki na komputerze z systemem Windows 10 krok po kroku:

 1. Podłącz dysk zewnętrzny do komputera. Przy jego wyborze kieruj się takimi parametrami, jak producent, pojemność, wielkość w calach, interfejs, typ oraz wodoodporność.
 2. Może pojawić się komunikat, czy użyć podłączanego dysku do historii plików – należy wówczas nacisnąć historię i włączyć ją na ekranie, który wyskoczył.
 3. Naciśnij Start, Ustawienia, Aktualizacja i bezpieczeństwo, Dodaj dysk i wybierz docelowy dysk zewnętrzny.
 4. Kliknij na Więcej opcji, a następnie Utwórz kopię teraz. Można tu również zaznaczyć, kiedy mają być wykonywane backupy i jakie foldery mają obejmować oraz jak długo będą przechowywane kopie zapasowe.

Jak widać, procedura tworzenia backupów nie jest zbyt skomplikowana, a jest w stanie oszczędzić mnóstwo czasu, środków finansowych oraz nerwów Odzyskanie systemu jest wówczas banalnie proste, nie ma więc żadnych obaw o utratę jakichkolwiek cennych danych. Pracę zdecydowanie upraszcza podłączony dysk zewnętrzny. Wybieraj te wodoodporne, o możliwie jak największych rozmiarach (na rynku dostępne są nawet kilku terrowe), typu HDD, z praktycznym interfejsem USB 3.0, znacznie przyspieszającym procesy kopiowania.

Polecane dyski zewnętrzne

Jak zrobić kopię zapasową w Windows?
5 (100%) 1 vote

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *