Jak znaleźć i odczytać klucz systemu Windows?

Większość oprogramowania komercyjnego posiada swój klucz jest on swoistym zabezpieczeniem przed nieautoryzowanym kopiowaniem i instalowaniem. Dokładnie tak samo jest w przypadku Windows, który do aktywacji wymaga podanie 25-znakowego kodu, służącego do aktywacji systemu operacyjnego.

Ten ciąg składający się z liter oraz cyfr jest unikalnym identyfikatorem, który decyduje czy dany egzemplarz oprogramowania jest legalny, czy też nie. Co zrobić kiedy taki numer zwykle umieszczony w formie naklejki na komputerze się zetrze, a my będziemy go potrzebować?

Microsoft nie przewidział możliwości sprawdzenia klucza z poziomu systemu, w tym celu musimy pobrać zewnętrzną aplikację Windows Product Key View. Narzędzie to jest w stanie podać klucz od Windows 95, aż po najnowszą wersję Windows 10.

Co należy zrobić po jego pobraniu? Wystarczy go odpalić, a w wierszu Windows Product Key widnieć będzie klucz naszego systemu operacyjnego. Oprócz jego program wyświetla też takie informacje, jak: na jakie konto użytkownika jesteśmy zalogowani, datę instalacje systemu czy czas działania systemu od ostatniego uruchomienia.

windows klucz

System Windows

Jak znaleźć i odczytać klucz systemu Windows?
5 1