Jak zmniejszyć ping w grach? Jak uniknąć lagów?

Każdy gracz to zna. Nagłe szarpnięcie ekranu, zacięcie gry itp. a to wszystko związane, ze względu na opóźnienie spowodowane wysokim pingiem. Bardzo wysoki ping, coś w okolicy 1000ms, potrafi przecież skutecznie uniemożliwić grę i zadecydować o zwycięstwie lub porażce.

Wielkość pingu a płynność gry

Istnieje kilka sposobów, aby nasz ping był tak mały, jak to tylko możliwe. Posiadanie najszybszego połączenia internetowego na świecie niekoniecznie oznacza, że Twój ping będzie lawirował pomiędzy kilkoma ms.

Zasadniczo, jeśli Twój ping w grze oscyluje poniżej 80ms, to nie powinieneś się niczym martwić. Ping pomiędzy 100ms a 200ms jest w porządku, w tym przypadku prawdopodobnie także nie zauważysz żadnych problemów.

Jeśli Twój ping przekracza 250ms, możesz już zauważyć pewne niewielkie opóźnienia. Ping wyższy niż 400ms niewątpliwie spowoduje spore klatkowanie gry. Choć być może będziesz w stanie z sobie tym poradzić, będzie to problematyczne i obniży komfort zabawy. Jeśli gracz w dynamiczne FPSy lub inne gry akcji, wysoki ping skutecznie zabija całą radość z rozgrywki.

Większość nowoczesnych gier ma jakąś formę kompensacji opóźnień, gdzie gracze z wysokim pingiem są traktowani priorytetowo przez zasoby gry niż ci, którzy mają niski ping. Choć takie rozwiązanie nie likwiduje problemu, to jednak zrównoważa szansę poszczególnych graczy.

Jak zmniejszyć ping w grach

Połączenie przez Ethernet sposobem na ping

Nie ma jednej określonej metody obniżania pingu, ale poniższe wskazówki mogą Ci w tym pomóc.

Chociaż nowoczesne Wi-Fi jest znacznie szybsze, niż było zaledwie pięć lat temu, zauważalna jest różnica między szybkością połączenia komputera, który korzysta z sieci Wi-Fi, a komputerem, który jest fizycznie podłączony przez Ethernet. Jedną z podstawowych rzeczy, które powinny wpłynąć na obniżenie pingu, jest wymiana połączenia bezprzewodowego na połączeniami kablowe. Upewnij się, że kabel, z którego korzystasz, jest możliwie krótki, nieposkręcany i nie leży w otoczeniu urządzeń emitujących duże pole elektromagnetyczne. Jeśli musisz pozostać podłączonym bezprzewodowo, sprawdź swoją pozycję na routerze i siłę sygnału Wi-Fi. Postaraj się, aby sygnał był jak najmocniejszy i stabilny.

Niestabilne połączenie lub inne problemy w przypadku odbierania bezprzewodowego sygnału Wi-Fi może rozwiązać przesiadka na lepszy modem, lub router. Decydując się na lepszy sprzęt, warto sprawić siłę sygnału, ilość kanałów, obsługiwany standard (najlepiej wybierać router obsługujący standard ac), ilość anten zewnętrznych i wewnętrznych, oraz oczywiście przepustowość.

Ustaw priorytet i powyłączaj zbędne programy, aktualizacje

Grając w grę online, warto ustawić jej priorytet w Menadżerze Zadań. W ten sposób komputer przeznaczy więcej swoich zasobów na utrzymanie płynnej rozgrywki.

Poza priorytetyzacją dobrze jest powyłączać wszelkie zbędne programy działające w tle – szczególnie te łączące się z siecią. Wystarczy, że wciśniesz klawisz Windows + R. W otworzonej konsoli wpisz: msconfig i wejdź do zakładki z listą programów. Następnie wyłącz zbędne pozycje.

Do zbędnych programów możemy zaliczyć również program wyszukujący nowych wersji Windowsa i aktualizujący go. Wejdź do Panelu Sterowania i dalej do Windows Update. W tej karcie odznacza sprawdzanie dostępnych aktualizacji.

Polecane routery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *