Jak zabezpieczyć się przed zalaniem?

Zalanie mieszkania to spędzający sen z powiek problem, przed którym zabezpieczamy się w każdy możliwy sposób – kupujemy wężyki, zaworki lub inne akcesoria hydrauliczne chroniące przed zalaniem, ubezpieczamy sprzęty oraz mieszkanie, czy decydujemy się na sprzęt sanitarny (baterie, czy stelaże podtynkowe) z gwarancją antyzalaniową

Jak zatem chronić się przed zalaniem spowodowanym sprzętem AGD? W tekście podpowiemy, jak zabezpieczyć się przed zalaniem naszego mieszkania spowodowanym niesforną pralką, jak można się przed nim uchronić, co należy zrobić, żeby przeciwdziałać zalaniu oraz na co trzeba uważać.

Jak można się uchronić przed zalaniem?

Wybierając nowoczesne pralki, warto sprawdzić, czy posiadają funkcje, które zapewnią nam bezpieczeństwo i uchronią mieszkanie przed zalaniem. Obecnie na rynku pełno jest najróżniejszych pralek posiadających wiele systemów, funkcji i specjalnych konstrukcji, które chronią użytkowników pralek przed awariami oraz zdarzeniami losowymi, które prowadziłyby do zalania.

Funkcja Aqua Stop

Przed zalaniem możemy uchronić się na bardzo wiele różnych sposobów. Pierwszym z nich jest oczywiście kupno pralki z funkcją Aqua Stop. Funkcja ta to podwójne zabezpieczenie węża dopływowego. W przypadku jego uszkodzenia, woda, która się przez niego przedostaje, zostaje zatrzymana w zewnętrznej osłonie. Zbieranie się wody w tym miejscu powoduje, że automatyka pralki zamyka dopływ wody przy zaworze doprowadzającym.

Zabezpieczenie przed przepełnieniem

Jeżeli czujnik poboru wody zacznie szwankować i pralka zacznie pobierać za duże ilości wody, wtedy naszą skórę uchroni zabezpieczenie przed przepełnieniem. Nadprogramowa woda zebrana w pralce zostaje odprowadzana za pomocą pompy wylewającej do instalacji wodnej.

zabezpieczenie przed zalaniem porada

Zabezpieczenie przed nieszczelnością

W niektórych nowszych i bardziej zaawansowanych pralkach możemy liczyć również na zabezpieczenie przed nieszczelnością oraz wyciekiem wody. Pralki wyposażone w tę funkcję gromadzą wyciekającą wodę w specjalnym pojemniku znajdującym się na podłodze, a następnie, gdy zadziała czujka – zamykają zawór zasilający oraz informują o zaistniałej sytuacji.

Zabezpieczenie przed niedomknięciem drzwiczek

Większość pralek posiada tę funkcję. Jeżeli przez przypadek nie domkniemy drzwiczek zamykających zespół piorący i załączymy przycisk START, wówczas pralka zasygnalizuje nam o powstałym problemie i nie dopuści do rozpoczęcia prania.

Zabezpieczenie przed dziećmi

Małe dzieci potrafią bardzo wiele, np. otworzyć drzwiczki pralki podczas prania. Producenci również i na tym polu popełnili ostatnimi czasy duży postęp. Większość nowych pralek posiada blokadę rodzicielską, która chroni pralkę przed otwarciem drzwiczek w trakcie prania.

Odpowiednia konstrukcja minimalizująca ryzyko zalania

Niektórzy producenci chcąc stworzyć niezawodne produkty, które uchronią nasze mieszkanie przed zalaniem, produkują pralki o specjalnej konstrukcji. W przypadku takich pralek możemy zaobserwować, że komora bębna znajduje się poniżej drzwiczek, przez co otworzenie lub nieszczelność drzwiczek w fizyczny sposób nie jest w stanie sprawić, że pralka zacznie przeciekać.

Co należy zrobić, aby przeciwdziałać zalaniu?

Przede wszystkim, aby uchronić się od awarii urządzeń piorących, a tym samym od zalania mieszkania, warto regularnie je serwisować, naprawiać na bieżąco oraz odpowiednio konserwować pralki, a także osprzęt hydrauliczny, który bezpośrednio współpracuje z pralką – zawory doprowadzające, rury odpływowe itp.

Przeciwdziałanie zalaniu warto rozpocząć już na etapie montażu pralki. Zadbajmy o to, aby prawidłowo podłączyć ją do sieci wodno-kanalizacyjnej, wybrać dobry jakościowo osprzęt, usunąć śruby transportowe oraz ewentualne blokady bębna i plomby. Częstymi awariami pralek może być zapomnienie o usunięcia bloku, który dociąża bęben, chroniąc go przed uszkodzeniem w transporcie.

Doskonałym sposobem na przeciwdziałanie zalaniu może być kontrola zużycia wody. W ten sposób możemy sprawdzić, czy pralka lub zmywarka nie generują niewielkich wycieków. W tym celu warto regularnie obserwować licznik wody podczas niepobierania wody z sieci. Jeżeli wykryjemy nieprawidłowość, może to świadczyć właśnie o powstawaniu mikrowycieków i awarii.

Na co trzeba uważać?

Przy zakupie różnorodnych urządzeń, które z założenia mają ochronić nas przed zalaniem, sprawdźmy, czy kupione przez nas pralki nie posiadają już podobnej technologii. Często dublowanie zabezpieczeń może okazać się niepotrzebną stratą pieniędzy.

Jeżeli z kolei nie posiadamy takich urządzeń jak czujnik z automatycznym zaworem dopływu wody, czy czujnik zalania wody, warto dokładnie przejrzeć ich ofertę i wybrać taki, który będzie dopasowany do naszej pralki.

Czujniki tego typu kupimy za kwotę od około 40 złotych, możemy jednak zdecydować się na czujniki połączone z naszym urządzeniem mobilnym, lub detektory, które możemy wpiąć do instalacji inteligentnego domu.

Przy wyborze czujnika z zaworem zamykającym, warto zdecydować się na w pełni zautomatyzowany produkt, który na wszelkie nieprawidłowości w działaniu pralki zareaguje błyskawicznie i powiadomi nas o problemie.

Wybierając urządzenia prewencyjne, które mają nas chronić przed zalaniem, nie warto decydować się na zakup najtańszych z nich. Pamiętajmy, że w przypadku zalania straty mogą sięgać naprawdę dużych kwot, warto więc postawić na solidną ochronę.

Polecane pralki

Jak zabezpieczyć się przed zalaniem?
5 (100%) 1 vote

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *