Jak wyczyścić monitor i telewizor? Czego użyć?

Czyszczenie różnego typu ekranów bywa dla nas problematyczne, dlatego przedstawię różne sposoby czyszczenia monitorów. Pokażę, co pomoże nam dokładnie wyczyścić ekran, a co może monitor nawet zepsuć.

sprzątanie

Każdy typ ekranu najlepiej czyścić kiedy jest wyłączony oraz wystudzony, ponieważ na czarnej powierzchni najlepiej widać tłuste, lub brudne miejsca. Ekrany z matrycami matowymi trudniej się czyści niż ekrany z matrycami błyszczącymi.

Monitorów nie powinno się czyścić:

  1. Płynami do mycia naczyń
  2. Ręcznikami papierowymi
  3. Papierem toaletowym
  4. Chusteczkami higienicznymi i nawilżanymi

Ekrany powinno się czyścić:

  1. Płynami do czyszczenia monitorów
  2. Ścierkami z mikrofibry
  3. Płynami do mycia szyb
  4. Wilgotną czystą ściereczką
  5. Substancjami Izopropanolowymi (Alkoholem izopropylowym).

Podczas czyszczenia ekranu płynami należy rozpylać substancje na ściereczkę, a nie na ekran, ponieważ możemy zepsuć monitor urządzenia. Należy uważać, aby przy czyszczeniu monitora ciecz nie wpłynęła na spód monitora, pod ramkę, ponieważ może nastąpić zwarcie, lub może zepsuć się monitor. Dlatego najlepiej unikać wszelkiego rodzaju cieczy, a używać ścierek z lekko wilgotną substancją. Szmatka, którą czyścimy ekran powinna być miękka. Nie należy czyścić monitorów ręcznikami papierowymi, ponieważ rysują ekran. Czyszcząc monitor nie można za bardzo dociskać, ponieważ możemy uszkodzić część ekranu. Ekranów nie należy czyścić płynem do mycia naczyń, na przykład Ludwikiem, ponieważ zostają smugi na ekranie.

Ekrany LCD można myć płynami do mycia szyb, nawet tymi, które zawierają alkohol. Należy przetrzeć szmatką z płynem do mycia szyb, a następnie wytrzeć na sucho miękką szmatką. Bardzo dobrze czyszczą również substancję Izopropanolowe (Alkohol izopropylowy). Należy unikać substancji do czyszczenia, które zawierają amoniak, alkohol etylowy, aceton, toluen, kwas etylu lub chlorek metylu, ponieważ w ekranach LCD powyższe czynniki mogą spowodować awarie. Ekrany dotykowe można czyścić tym co ekrany LCD. Jeśli chcemy przetrzeć ekran z kurzu wystarczy czysta miękka szmatka, lekko nawilżona wodą. Wszelkiego rodzaju chusteczki nawilżane, papier toaletowy, chusteczki higieniczne itp. nie są dobrym rozwiązaniem do czyszczenia któregokolwiek typu ekranów, ponieważ zostawiają ślady na wycieranych ekranach.

Najlepszym rozwiązaniem dla każdego typu ekranu jest specjalny płyn do czyszczenia monitorów. Trochę tańszym, ale coraz popularniejszym sposobem jest ścierka z mikrofibry. mikrofibra to specjalny materiał, który służy do czyszczenia różnych powierzchni, takich jak podłogi, okna oraz monitory bez użycia żadnych płynów, czy preparatów. Wystarczą dwie ścierki z mikrofibry, jedna ścierka lekko nawilżona, którą przecieramy monitor i druga sucha, którą wycieramy ekran. Po pierwszym użyciu nie można mylić tych obu ścierek, aby nie zamoczyć tej, która była sucha, ponieważ wtedy obie mikrofibry nie będą tak dobrze działały. Nie można również moczyć tych ścierek w wodzie z jakimkolwiek płynem, ponieważ stracą swoje właściwości.

Powyższe wskazówki powinny pomóc zadbać o ekran telewizora, komputera, telefonu, czy innego urządzenia elektronicznego i utrzymać go w ciągłej czystości.

Polecane akcesoria do czyszczenia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *