Jak wybrać antenę do CB? Ranking 5 najlepszych modeli.

Zarówno kierowcy zawodowi, jak i niezawodowi chętnie korzystają z radia CB. Komunikacja za pomocą CB jest niezwykle przydatna- kierowcy mogą sobie wzajemnie pomagać, ostrzegać i zwyczajnie rozmawiać. Radio CB szczególnie dobrze sprawdza się podczas długich tras.

Wybór odpowiedniego odbiornika CB, który spełni nasze potrzeby to jedno, natomiast wybór odpowiedniej anteny do CB to drugie. Kierowcy często pomijają rolę anteny w całej komunikacji radiowej, przez co odbierany przez nich sygnał jest słabej jakości lub radio zwyczajnie kiepsko zbiera sygnał.

W artykule podpowiemy i doradzimy, jak działa antena do CB, dlaczego warto wybrać dobrą antenę, na co zwrócić uwagę wybierając ten sprzęt oraz jakimi parametrami powinna charakteryzować się dobra antena do CB.

Jak działa antena do CB?

Antena to element całego zespołu radiowego, którego rolą jest przechwytywanie i odpowiednie przekształcanie fali EM na energię drgań o wysokiej częstotliwości w przypadku anten odbiorczych. Anteny nadawcze działają odwrotnie- przekształcają energię o wysokiej częstotliwości na falę elektromagnetyczną.

Anteny możemy podzielić ze względu na polaryzację, charakterystykę promieniowania, przeznaczenie i długość fali. W przypadku polaryzacji wyróżniamy anteny polaryzowane pionowo i poziomo. Anteny polaryzowane pionowo to anteny stacjonarne i mobilne, natomiast o polaryzacji poziomej znajdziemy jedynie anteny stacjonarne.

antena CB

Charakterystyka promieniowania dzieli anteny na dwie grupy- anteny kierunkowe oraz anteny dookólne. Anteny kierunkowe zbierają i emitują sygnał radiowy z konkretnej strony. Anteny dookólne mogą wychwytywać i emitować sygnał równomiernie wokół anteny.

Ze względu na przeznaczenie możemy podzielić anteny na stacjonarne, przenośne i mobilne. Na rynku znajdziemy anteny obsługujące pięć różnych długości fal: 1 falę, 7/8 fali, 5/8 fali, ½ fali oraz ¼ fali.

Dlaczego warto wybrać sprawdzoną antenę CB?

Wybór dobrej anteny, która odpowiednio spełni nasze wymagania, pozwoli na odbieranie oraz emitowanie sygnału drogą radiową o bardzo dobrej jakości. Dobrze dobrana antena umożliwi również nadawanie i zbieranie sygnałów z odpowiednio dużego obszaru.

Antena dobrej jakości będzie wykonana z dobrych materiałów, odpornych na czynniki atmosferyczne, a także będzie pewnie trzymać się pojazdu. Podstawowym parametrem określającym jakość anteny jest jej sprawność.

Na co zwrócić uwagę wybierając antenę CB?

Sposób montażu

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na sposób montażu anteny. Do CB wyróżniamy anteny montowane magnetycznie lub na stałe. Anteny magnetyczne umożliwiają szybki montaż i demontaż. Dzięki temu możemy szybko schować sprzęt do bagażnika, czy przełożyć do innego pojazdu. Ten rodzaj anteny nie sprawdzi się w przypadku pojazdów, których karoseria wykonana będzie z kompozytu lub aluminium.

Anteny montowane na stałe różnią się od magnetycznych zarówno ceną, jak i jakością odbieranego sygnału. Ten rodzaj anten jest tańszy, a przy tym odznacza się lepszą sprawnością. Minusem jest sposób montażu, który wymusza na kierowcy wykonanie otworu w karoserii lub zakupienie specjalnych uchwytów montażowych- rynnowych lub bagażnikowych.

Długość anteny

Tutaj wedle praw fizyki- im dłuższa antena, tym jej zasięg będzie większy. Nie należy ślepo dążyć, by antena była jak najdłuższa. Jej rozmiar powinien być warunkowany drogami, którymi mamy zamiar jeździć. W przypadku często uczęszczanych, ważnych nitek komunikacyjnych lepiej sprawdzą się krótsze anteny.

W przypadku, gdy jeździmy rzadko uczęszczanymi drogami, gdzie zagęszczenie pojazdów na kilometr kwadratowy jest mniejsze- postawmy na dłuższą antenę. Należy również pamiętać o tym, że długie anteny mogą utrudniać wjazdy na podziemne parkingi lub garaże.

Jakość wykonania

Jakość wykonania anteny determinuje materiał. Warto postawić na anteny ze stali nierdzewnej, które są nieco droższe, ale o wiele lepiej wykonane i bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Anteny ze zwykłej stali mogą nie oprzeć się próbie czasu i warunków atmosferycznych, przez co ogniska rdzy pojawią się na nich szybciej, niż byśmy sądzili.

Parametry anten do CB

Podstawowym parametrem, który określa anteny CB, jest ich zasięg. Producenci często wykorzystują ten czynnik do reklamowania swoich produktów. Zasięg w przypadku anten mobilnych jest bardzo różny i zmienia się w zależności od terenu, warunków atmosferycznych, czy gęstości zabudowy i sygnałów, które zakłócają pracę anteny.

Zamiast zasięgu, zwróćmy uwagę na zysk energetyczny anteny. Podawany jest on w dBi i określa wzmocnienie sygnału. Im większy zysk energetyczny, tym lepiej. W przypadku anten zysk odnosi się do mocy odbieranej przez równoważną antenę wzorcową o zysku 0 dBi. Najczęściej anteny odznaczają się zyskiem od +1 dBi do +6dBi.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest częstotliwość rezonansowa. Praca anteny jest najbardziej skuteczna w konkretnym przedziale częstotliwościowym. Warto również zwrócić uwagę na szerokość pasma pracy. Im szersze pasmo posiada antena, tym w większym zakresie częstotliwości może pracować.

Impedancja wejściowa jest sumą składowej pojemnościowej oraz indukcyjnej i najczęściej wynosi 50 Omów. Ostatnim parametrem jest współczynnik fali stojącej (SWR), który określa dopasowanie kabla i nadajnika do anteny, im mniejszy współczynnik SWR, tym lepiej.

Ranking 5 anten CB

Jak wybrać antenę do CB? Ranking 5 najlepszych modeli.
5 1