Jak sprawdzić własny adres IP?

Bywają sytuacje kiedy musimy się dowiedzieć jaki jest adres IP komputera, ale nie wiemy w jaki sposób to zrobić. W tym krótkim poradniku postaram się pokazać, jak sprawdzić adres IP w systemie Windows oraz Linux.

Sprawdzenie adresu IP w systemie Windows (XP, Vista, 7, 8, 10)

Aby sprawdzić swój własny adres IP musimy uruchomić Wiersz poleceń.

Możemy to zrobić m.in tak: klikamy Start – > Wszystkie Programy – > Wiersz Poleceń (klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy Uruchom jako administrator) lub drugi prostszy sposób wciskamy kombinację Windows + R i wpisujemy „cmd„. W przypadku Windows 8: kombinacja Windows + X i wybieramy„Wiersz polecenia (administrator)”

W nowym oknie wpisujemy komendę „ipconfig” i zatwierdzamy ją Enterem. Wyświetli się adres IP przypisany do danej karty sieciowej, jeżeli posiadamy więcej niż jedną kartę wyświetlą się wszystkie skonfigurowane adres IP.

jak sprawdzić ip windows

Sprawdzenie adresu IP w systemie Linux

W systemie Linux sytuacja wygląda podobnie, tylko zamiast wiersza poleceń należy uruchomić konsolę, a w niej wpisać ifconfig. Może się zdarzyć, że komenda nie zostanie rozpoznana, ponieważ nie posiadamy uprawnienia root-a. W takiej sytuacji trzeba użyć komendy /sbin/ifconfig. Adres IP znajduje się w linijce zaczynające się od tekstu: „inet addr:”.

jak sprawdzić ip linux

Polecane routery

Jak sprawdzić własny adres IP?
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *