Jak sprawdzić dysk twardy pod kątem błędów?

Korzystasz intensywnie z komputera, a na dysku masz bardzo ważne dane i nie chcesz ich utracić? Warto jest wykorzystać w tym celu system SMART, który pomoże oszacować, czy HDD jest już do wymiany, czy wszystko jest w porządku.

Dyski twarde używają systemu SMART do oceny, czy grozi mu w najbliższym czasie awaria. Przelicza on ilość błędów zapisu i w ten sposób jest w stanie stwierdzić, czy dysk jest zagrożony, czy też nie.

Niestety system Windows nie ma wbudowanego narzędzia za którego pomogą moglibyśmy sprawdzić wyniki systemu SMART. Do tego celu potrzebujemy zewnętrznego programu, który wyłowi najistotniejsze informacje

Użyj CrystalDiskInfo

CrystalDiskoInfo jest aplikacją rozpowszechnianą na licencji open-soruce, która w szybki i prosty sposób wyświetli raport z systemu SMART. Możesz go pobrać stąd – podczas instalacji warto jest odznaczyć instalowanie wtyczki Snap.do Browser Widget.

Kiedy już go zainstalujesz, nie pozostaje Ci nic innego jak uruchomienie aplikacji. W głównym oknie zobaczysz sekcje „Status” jeśli w niej widnieje słowo „dobry„, oznacza to że wszystko jest w porządku z dyskiem twardym.

crystal disk info

Dodatkowo CrystalDiskInfo wyświetla też inne informację dotyczące dysku, takie jak temperaturę, ilość włączeń dysku, czy czas pracy.

Jeśli jednak wciąż nie jesteś pewny, czy wszystko jest w porządku możesz go uruchomić na stałe, klikając w Funkcje -> Rezydent. Wtedy też CrystalDiskInfo poinformuje o zmianie statusu SMART poprzez wyskakujące okno.

Sprawdzanie statusu SMART bez zewnętrznego programu

W celu szybkiego sprawdzenia statusu SMART można się posłużyć wierszem poleceń oraz odpowiednimi komendami.

Najpierw uruchom Wiersz Poleceń.
Możemy to zrobić m.in tak: Start – > Wszystkie Programy – > Wiersz Poleceń (klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy Uruchom jako administrator) lub drugi prostszy sposób wciskamy kombinację Windows + R i wpisujemy „cmd„. W przypadku Windows 8: kombinacja Windows + X i wybieramy „Wiersz polecenia (administrator)”

W wierszu poleceń wpisujesz następujące komendy i zatwierdzasz każdą Enterem.

wmic
diskdrive get status

komenda

Jeśli wszystko działa dobrze, pojawi się komunikat OK, inne statusy oznaczają, że coś może być nie tak z dyskiem.

Co zrobić, gdy programy pokazują niepokojący status?

Oznacza to, że żywotność dysku dobiega końca. Nie jest powiedziane, że się stanie to po kilku sekundach, czy godzinach, ale na pewno coś jest na rzeczy i jeśli nie chcemy się pożegnać z naszymi danymi warto jest rozważyć wymianę dysku na nowy.

Polecane dyski twarde

Jak sprawdzić dysk twardy pod kątem błędów?
5 1