Jak przyspieszyć system Windows 7? Praktycznie porady.

Choć system Windows 7 to naprawdę solidny system operacyjny, który jest bezpieczny, wygodny i szybki, to nawet on może zwolnić i wymagać wykonania kilku czynności, aby przywrócić go do dawnej świetności.

Ogranicz liczbę uruchamiających się programów

Nic bardziej nie wydłuża uruchomienia się systemu operacyjnego, niż włączające się przy starcie programy. Dlatego też kiedy jakieś oprogramowanie nie jest nam niezbędne od samego startu systemu, to po prostu je wyłączmy.

1. Wciśnij przycisk Start, a w polu Wyszukaj programy i pliki wpisz komendę msconfig.

2. W nowym oknie przejdź do zakładki Uruchamianie.

3. Ujrzysz w niej oprogramowanie, które startuje wraz z uruchomieniem systemu Windows. Odznacz te programy, które nie są niezbędne i zatwierdź naciskając OK.

windows 7 autostart

Sprawdź pamięć RAM

Ile twój komputer ma pamięci RAM? Czy system i inne programy konsumują większość z niej? Jeśli tak, to warto jest dołożyć kolejną kość, która znacznie przyczyni się do wzrostu wydajności komputera.

Najlepsza pamięć RAM

Przeprowadź skanowanie

Choć to wydaje się oczywiste, często się o tym zapomina. Nawet przez nieuwagę mogliśmy pobrać oprogramowanie, które zawierało w sobie wirusa lub też weszliśmy na nieodpowiednią witrynę narażając się na zainfekowanie naszej maszyny. Aby sprawdzić czy komputer nie jest zainfekowany i tym samym wolniej działa, przeprowadź dogłębne skanowanie.

Defragmentacja dysków

Trzeba ją przeprowadzić w szczególności, gdy operujemy często na dużej liczbie małych plików. Jest skuteczna tylko w przypadku dysków talerzowych, na dysku SSD nie odniesie ona żadnego skutku.

Jak najłatwiej przeprowadzić defragmentację? Kliknij na ikonkę Start, a potem wpisz w pole wyszukiwania „Defragmentator dysków„. W nowym oknie klikamy tylko „Defragmentuj dysk” i czekamy, aż proces się zakończy.

windows 7 defragmentacja

Zmień opcje zasilania

Zmiana planu zasilania może się przydać użytkownikom laptopów. Jeśli więc nie zależy Ci na oszczędności energii, a twoim priorytetem jest wydajność rozważ zmienienie tej opcji.

Kliknij na Start, a następnie wpisz „Opcje zasilania” i naciśnij Enter. Pojawi się przed tobą okno w którym zarządza się planami zasilania w komputerze. Kliknij w tym strzałkę przy wierszu „Pokaż plany dodatkowe” i zaznacz „Wysoka wydajność„. Od teraz wszystkie podzespoły będą działały z nastawieniem na największą wydajność, a nie oszczędność.

windows 7 opcje zasilania

Jak przyspieszyć system Windows 7? Praktycznie porady.
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *