Jak odkamienić ekspres do kawy? Co stosować?

Regularna konserwacja każdego ekspresu do kawy jest konieczna. Dzięki systematycznemu usuwaniu kamienia i czyszczeniu urządzenia kawa będzie dużo smaczniejsza, a sam ekspres będzie znacznie dłużej prawidłowo funkcjonował. Do odkamieniania należy używać jedynie preparatów przeznaczonych do ekspresów – zadziałają najskuteczniej i będą najbezpieczniejsze dla systemu przewodów oraz rurek ekspresów. Przed pierwszym usuwaniem kamienia należy przeczytać dołączoną instrukcję obsługi urządzenia.

Część ekspresów do kawy sama informuje o konieczności przeprowadzenia odkamienienia. Podczas użytkowania pozostałych z nich należy obliczyć średnią ilość przygotowywanych w ciągu dnia napojów kawowych. Odwapnianie wykonuje się bowiem raz na zrobienie w nich 200-300 filiżanek kawy. Najlepiej zawsze używać jedynie wody z filtra. Nie zapobiegnie to w 100% powstawaniu osadów wapniowych w urządzeniach, ale zdecydowanie ograniczy ten proces.

Odkamienianie ekspresu do kawy

Jak przeprowadzić odkamienianie ekspresu do kawy – krok po kroku:

1. Sprawdź, w jaki sposób odkamienia się Twój ekspres w dołączonej do urządzenia instrukcji obsługi lub ściągnij ją z internetu.
2. Wyjmij z ekspresu pojemnik na wodę.
3. Wylej z niego wodę i wlej świeżą porcję. Jeśli będziesz stosować odkamieniacz w płynie, nieważne, jaką temperaturę będzie mieć użyta woda. Tabletki i proszki rozpuszczaj natomiast zawsze w wodzie w temperaturze pokojowej.
4. Wsyp lub wlej do zbiorniczka środek odkamieniający i poczekaj chwilę do jego całkowitego rozpuszczenia.
5. Ostrożnie włóż pojemnik z powrotem do ekspresu.
6. Włącz urządzenie.
7. Włącz opcję robienia filiżanki kawy bez ziaren kawy – wypuść wodę z ekspresu.
8. Odczekaj kwadrans.
9. Ponownie wypuść z urządzenia samą wodę do kubeczka.
10. Odczekaj 10 minut.
11. Zrób kolejną kawę.
12. Odczekaj 5 minut.
13. Powtarzaj czynność aż do całkowitego opróżnienia pojemnika z wodą.
14. Wyłącz ekspres i wyjmij z niego zbiorniczek.
15. Przepłucz go z resztek preparatu odkamieniającego i nalej świeżej wody.
16. Zrób 2 normalne kawy.
17. Ekspres został odkamieniony z osadów wapiennych i jest gotowy do normalnej pracy!

Odkamieniacze do ekspresów Krups

Do czyszczenia osadów w praktycznie każdym ekspresie firmy Krups idealnie nadają się tabletki rekomendowane przez producenta. Z urządzenia należy wyjąć pojemnik na wodę, wypłukać go pod kranem i nalać czystej wody o temperaturze pokojowej. Szczegółowe proporcje podane są na kompaktowych, poręcznych opakowaniach z tabletkami oraz w instrukcji użytkowania sprzętu. Gdy tabletka się rozpuści, można już włożyć zbiorniczek do ekspresu i go włączyć. Preparat jest łatwy w użyciu i bezlitosny dla kamienia. Na rynku dostępne są również czyszczące i odkamieniające proszki oraz płyny.

Odkamieniacze Xavax do ekspresów

Firma Xavax proponuje uniwersalne odkamieniacze w płynie, idealne zarówno do ekspresów do kawy różnych firm (automatów, półautomatów, urządzeń na kapsułki czy sączkowych), jak i żelazek, czajników, metalowych sitek i powierzchni lub ceramicznych płytek. Jeżeli producent nie zaznaczy wymaganej temperatury wody, do której wlewany jest płyn, jej ciepłota nie ma znaczenia. Po przeprowadzonym odkamienieniu ekspres jest dodatkowo zabezpieczony również przed korozją.

Odkamieniacze Melitta do ekspresów

Firma Melitta proponuje odkamieniacz w postaci drobnego proszku w małych woreczkach. Moc stężonego kwasku cytrynowego działa na kamienne osady, resztki kawy oraz oleje z modułu zaparzającego wewnątrz ekspresów różnych producentów. Równie dokładne i delikatne działanie na przewody w środku urządzeń mają podobne preparaty w płynie oraz w tabletkach. Nadają się one także do bezpiecznego stosowania w czajnikach elektrycznych.

Odkamieniacze do ekspresów Philips Senseo

Ekspres Philips Senseo systematycznie oczyszczany z wapiennego nalotu umożliwia cieszenie się świeżym smakiem kawy przez długie lata. Saszetki bazujące na kwasku cytrynowym rozpuszcza się w wodzie w pojemniczku urządzenia i przeprowadza w ten sposób odkamienianie wszystkich sprzętów z serii Senseo. Dostępne są również preparaty w postaci płynu w poręcznych butelkach.

Odkamieniacze Bosch do ekspresów

Firma Bosch oferuje uniwersalne i wygodne do stosowania tabletki czyszczące 2w1 do ekspresów do kawy. Skutecznie pozbywają się osadów wapiennych i działają na urządzenie ochronnie przed korozją. Do ekspresów ciśnieniowych idealny jest skuteczny preparat Bosch w płynie – tuż po jego użyciu i wypłukaniu zbiorniczka można parzyć pyszną kawę. Nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniu.

Odkamieniacze Dr OK do ekspresów

Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Dr OK. Proponowane produkty są niedrogie i można je bezpiecznie przetestować na własnych sprzętach kuchennych i nie tylko. Płyn sprawdzi się przy zakamienionych elementach grzejnych ekspresów do kawy, żelazek oraz czajników elektrycznych. Preparat w proszku to najlepsze rozwiązanie nie tylko do ekspresów, ale nawet do pralek czy zmywarek. Jeden wielofunkcyjny produkt poradzi sobie z grzałkami różnego typu.

Zobacz gotowe odkamieniacze do ekspresów do kawy

Jak odkamienić ekspres do kawy? Co stosować?
5 (100%) 2 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *