Jak odkamienić czajnik? Porady jak pozbyć się kamienia z czajnika

Twarda woda w kranie to zmora większości gospodarstw domowych. Kamień znacząco pogarsza parametry smakowe i użytkowe wody oraz osadza się w urządzeniach, co może doprowadzić do ich awarii i szybszego zużywania się.

turkish_tea_kettle

Kamienny osad bywa szczególnie dokuczliwy w użytkowaniu czajników tradycyjnych oraz elektrycznych. Urządzenia te bardzo szybko ulegają zanieczyszczeniu kamieniem i wymagają regularnego czyszczenia. Odkamienianie czajnika należy przeprowadzać możliwie często, gdyż zaniedbania w tym zakresie mogą odbić się negatywnie na smaku przyrządzanych napojów, na zdrowiu domowników oraz na działaniu samego czajnika. 

Jakie zagrożenia i niedogodności wynikają z braku regularnego odkamieniania czajnika?

 • Czajnik wygląda nieestetycznie. W przypadku elektrycznych urządzeń osad może być widoczny przez szybkę służącą do kontroli poziomu wody. Kamień odkłada się głównie na dnie oraz ściankach naczynia, pokrywa również grzałkę w urządzeniach elektrycznych, bywa też widoczny przy pokrywie.
 • Woda z takiego czajnika źle smakuje. W skrajnych przypadkach fragmenty osadu mogą odrywać się od ścianek urządzenia i przedostawać do napojów.
 • Woda z kamiennym osadem może być szkodliwa dla zdrowia. Według niektórych źródeł, zakamieniona woda może pogłębiać rozwój kamicy nerkowej u dzieci.
 • Duże ilości kamienia mogą zniszczyć czajnik. Gruby osad na grzałce i we wnętrzu urządzenia może doprowadzić do jego awarii.

Warto wiedzieć! Regularne usuwanie osadu kamiennego poprawia w znacznym stopniu walory smakowe wody, ale również chroni urządzenie przed szkodliwym działaniem kamienia. Czajnik, który jest co jakiś czas czyszczony z osadu wygląda estetycznie oraz posłuży użytkownikom przez długi czas.

Z twardą wodą można walczyć. Istnieją zaawansowane metody filtracji, domowe stacje uzdatniania wody oraz niewielkie dzbanki i urządzenia filtrujące. Profesjonalne i bardzo skuteczne rozwiązania są jednak najczęściej drogie oraz wymagają wykonania adekwatnej przeróbki w instalacji, stąd też nie bywają tak często wybierane. Popularne są za to dzbanki filtrujące, które częściowo ograniczają kamienny osad i inne zanieczyszczenia, jednak nawet takie działanie nie wyeliminuje całkowicie odkładania się kamienia i konieczności jego usuwania.

Jak najlepiej usunąć kamień z czajnika?

Do walki z osadem kamiennym mogą być przydatne zarówno metody domowe, jak również preparaty dostępne w sklepach.

Polecane produkty do odkamieniania

Domowe sposoby na usuwanie kamienia z czajnika:

 • Ocet – tani i skuteczny sposób na kamień. Octem można oczyścić wnętrze czajnika oraz elementy zewnętrzne. Należy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1 (np. szklanka octu i szklanka wody) i zagotować. Można pozostawić zagotowaną wodę z octem w czajniku na jakiś czas, ponownie zagotować i wylać. Czajnik po tym zabiegu powinien być czysty. Ważne, by zastosować taką ilość roztworu, by pokryć w całości grzałkę oraz elementy, na których znajduje się osad.
 • Kwasek cytrynowy – do dwóch szklanek wody należy dodać dwie łyżki kwasku cytrynowego. Miksturę powinno się wlać do czajnika i zagotować. Następnie można jeszcze pozostawić roztwór w czajniku i po piętnastu minutach wylać.
 • Soda oczyszczona – należy wsypać dwie łyżki sody do wody w czajniku i odstawić na kwadrans. Wody z sodą nie powinno się gotować. Po upływie piętnastu minut czajnik można opróżnić oraz wypłukać.

Domowe metody usuwania kamienia z czajnika są proste i bardzo skuteczne, a przy tym bezpieczne i ekologiczne. Czasami mogą się okazać niewystarczające, wówczas warto sięgnąć po sposoby profesjonalne. W sklepach jest dostępnych wiele preparatów do odkamieniania czajników. Bardzo często producenci urządzeń zalecają stosowanie konkretnych metod walki z kamieniem i od tego działania uzależniają warunki obowiązującej gwarancji. Warto przyjrzeć się zapisom w karcie gwarancyjnej i instrukcji użytkowania czajnika.

Tabletki i proszki do odkamieniania czajnika są dostępne w większości sklepów. Czy warto je kupować i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnych preparatów?

 • Preparaty do odkamieniania czajnika są produktami chemicznymi. Należy uważać podczas ich stosowania, by nie zanieczyścić nimi skóry, oczu i błon śluzowych.
 • Należy wybierać jedynie te preparaty, które posiadają informację o dopuszczeniu do stosowania z urządzeniami mającymi kontakt z żywnością.
 • Tabletki oraz proszek do odkamieniania czajnika są bardzo skuteczne. Należy postępować zgodnie z instrukcją producenta i stosować zalecaną ilość preparatu, by uzyskać w pełni zadowalający efekt.
 • Produkty do odkamieniania wsypuje się lub wrzuca do wody w czajniku, by następnie zagotować powstałą miksturę. Po tym zabiegu czajnik należy opróżnić, kilkakrotnie wypłukać, by pozbyć się resztek preparatu do odkamieniania. Najlepiej za każdym razem postępować dokładnie według zaleceń zawartych na opakowaniu.

Regularne odkamienianie czajnika, stosowanie filtrów do wody i innych metod walki z osadem kamiennym znacząco podniesie walory smakowe potraw oraz napojów, a także przyczyni się do prawidłowej i bezawaryjnej pracy urządzenia.

Jak odkamienić czajnik? Porady jak pozbyć się kamienia z czajnika
5 1