Jak ładować power bank – jak działa powerbank?

Szybko rozładowująca się bateria z pewnością nie należy do przyjemnych sytuacji. Jednych irytuje, drugich wprawia w rozpacz, jeszcze innych w przerażenie lub szał. Każdego natomiast mobilizuje do sprintu do najbliższego gniazda sieciowego.

Polecane powerbanki

Jednak co zrobić, kiedy gniazdka brak, lub nie możemy podjąć tak karkołomnej walki z czasem? W tego typu sytuacjach możemy liczyć na cud, pogodzić się z losem lub sprawić sobie powerbank.

Powerbanki to zyskujące coraz większą popularność banki energii, służące do awaryjnego podładowania naszego mobilnego urządzenia- smartfona, tabletu, czy laptopa. Oferta banków energii jest bardzo rozległa, a ich parametry mocno zróżnicowane.

Jak działa powerbank?

Działanie każdego powerbanku sprowadza się w zasadzie do jego naładowania i przechowywania w nim energii elektrycznej, która następnie zostaje wydatkowana na ładowanie baterii dowolnego urządzenia wyposażonego w kompatybilny port (najczęściej USB lub microUSB).

Powerbanki mogą być wyposażone w ogniwa o pojemności od 2 000 mAh do nawet 12 000 mAh! W praktyce oznacza to, że takim 12 000 mAh powerbankiem będziemy w stanie dwukrotnie naładować baterię laptopa lub pięciokrotnie baterię smartfona. Jest to całkiem niezły wynik, biorąc pod uwagę gabaryty banków energii, które najczęściej są rozmiarów portfela lub większego smartfona.

Niektóre z banków energii mogą odznaczać się wymiarami większego pendrive’a lub nawet karty płatniczej. Małe gabaryty niestety ograniczają pojemność baterii, dlatego przed zakupem warto określić, na czym nam bardziej zależy- pojemności, czy mobilności.

Zastosowanie powerbanków

Powerbanki znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie będziemy potrzebować mobilnego źródła energii elektrycznej. Ich małe rozmiary umożliwiają bezproblemowe noszenie ich w plecaku, torebce, czy nawet kieszeni kurtki lub spodni. Dzięki temu naładowany bank energii możemy napełnić energią elektryczną i nosić ze sobą w oczekiwaniu na krytyczny stan baterii jednego z naszych urządzeń mobilnych.

powerbank huawei

Banki energii świetnie sprawdzają się podczas pieszych lub rowerowych wycieczek, a także dłuższych podróży z dala od cywilizacji. Nadadzą się do ładowania sprzętów w szkole, na studiach lub w pracy i wszędzie tam, gdzie nie możemy oderwać się od wykonywanych czynności, a jednocześnie musimy dyskretnie podładować telefon.

Wzięcie powerbanków na całodniowy rajd po mieście lub tygodniowy biwak w głuszy również wydaje się świetnym pomysłem. Możliwości zastosowania powerbanków są bardzo szerokie, a wykorzystanie tych mobilnych źródeł energii zależy jedynie od naszej kreatywności i potrzeb.

Ile kosztują powerbanki?

Koszta powerbanków są różne. Sprzęt tego typu możemy kupić już za 20 złotych, jednak odradzamy tanie, chińskie powerbanki. Ich rzeczywista, efektywna pojemność jest parokrotnie niższa, niż podaje producent. Poza tym chińskie powerbanki mają bardzo małe prądy ładowania, co oznacza, że długo zajmie im ładowanie naszego sprzętu. Brak jakichkolwiek zabezpieczeń może kosztować nas utratę zarówno powerbanku, jak i ładowanego urządzenia, a także może narazić nasze zdrowie lub życie. Raczej nikomu nie spodobałby się wybuchający powerbank w kieszeni lub plecaku.

Dobrej klasy bank energii możemy kupić już za 100 złotych. Taka cena umożliwia wybór sprzętu solidnej firmy z odpowiednio dużą pojemnością i prądem ładowania. Półka cenowa oscylująca w granicach 100 złotych pełna jest przyzwoitych, godnych polecenia urządzeń spełniających nawet wygórowane wymagania.

Na rynku możemy natknąć się również na urządzenia, które kosztują grubo ponad 500 złotych. Te powerbanki posiadają największe pojemności i możliwie najlepsze parametry. Poza tym często są to sprzęty lub typu RUGGED, czyli całkowicie odporne na złe warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy oraz upadki z dużej wysokości.

Technologie wykorzystywane w powerbankach

Zacznijmy od serca i zarazem najważniejszego elementu każdego powerbanku- baterii (a właściwie akumulatora). Wykorzystuje się tu najnowsze zdobycze techniki- akumulatory litowo-jonowe lub nieco lepsze litowo-polimerowe.

Posiadają one bardzo dobre parametry magazynowania energii i trwałości ogniw. Warto zwrócić uwagę na ilość cykli ładowania, która jest jednym z podstawowych parametrów określających żywotność ogniw. Im więcej cykli, tym lepiej.

Poza akumulatorem równie ważne są zabezpieczenia dbające o bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Dobry powerbank powinien być wyposażony w zabezpieczenia przed przeciążeniem, zwarciem, przegrzaniem i przeładowaniem. Dzięki takiemu pakietowi mamy pewność, że nic nie stanie się zarówno nam, jak i ładowanemu urządzeniu.

Obudowy powerbanków to rzecz mniejszej wagi. Te najtańsze zapakowane są klasycznie w plastikowe case’y. Nieco lepsze sprzęty posiadają obudowy z ABSu lub nawet aluminium. Sprzęty typu RUGGED powlekane są specjalną gumą i sylikonem, który chroni przed zalaniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

powerbank do smartfon do sony xperia

Na co zwrócić uwagę wybierając powerbank?

Kupując powerbank, bezwzględnie należy zwrócić uwagę na trzy rzeczy- pojemność, prąd ładowania i producenta. Wybór pojemności nie powinien nastręczać dużych problemów. Należy przyjąć, że powerbank o pojemności około 7 000 mAh będzie w stanie dwukrotnie naładować smartfon lub jednokrotnie większy laptop. Natomiast te o pojemności 2 000 mAh mogą nie wystarczyć nawet na pojedyncze podładowanie nowszych smartfonów.

Prąd ładowania określa tempo, z jakim powerbank przekazuje energię elektryczną podłączonemu urządzeniu. Zwykle dobrej klasy powerbanki odznaczają się prądem ładowania na poziomie 1,5 A. Te najlepsze mogą ładować sprzęty z natężeniem nawet 2 A. Ilość portów w powerbanku również może mieć wpływ na szybkość ładowania. Podłączając jedno urządzenie do dwóch portów w banku energii, znacznie zwiększymy szybkość ładowania.

Warto postawić na znanych i solidnych producentów. Nie kupujmy chińskich „no name’ów”, bo wyrzucimy pieniądze w błoto. Dobre powerbanki wychodzą spod skrzydeł takich firm jak: PQI, Omega, Sony, Samsung, LG, Huawei, TP-Link, Xiaomi, czy GP.

Jak ładować power bank – jak działa powerbank?
3.7 (73.33%) 3 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *