Jak działa żyroskop w telefonie? Do czego służy?

Obecnie każdy nowy telefon, smartfon oraz inny sprzęt mobilny wyposażony jest w całą masę czujników ułatwiających nam życie. Wiele osób zastanawia się, czym jest żyroskop oraz jak działa. Codziennie korzystamy z tego funkcjonalnego i niezwykle praktycznego czujnika, jednak nadal zastanawiamy się, jak to funkcjonuje.

Polecane smartfony z żyroskopem

Żyroskop – co to?

Żyroskop jest to urządzenie, które służy do pomiaru położenia kątowego. Wynalazek ten został skonstruowany przez francuskiego fizyka w 1852 roku, jednak to właśnie smartfony upowszechniły to urządzenie na masową skalę. Dzięki powszechnej miniaturyzacji żyroskop i cała masa innych czujników, sensorów i urządzeń znalazło zastosowanie w urządzeniach mobilnych i sprzęcie elektronicznym.

Żyroskopy to urządzenia, które przeszły bardzo długą drogę i mocno wyewoluowały. Porównując wynalazek zaprezentowany przez twórcę- Jeana Foucaulta w 1852 roku do nowoczesnych elektronicznych żyroskopów, nie znaleźlibyśmy żadnego wspólnego mianownika, poza zasadą działania.

żyroskop w telefonie obrazek, działanie żyroskopu

Żyroskop – jak działa i do czego służy?

Żyroskopy wykorzystywane w telefonach to czujniki, które mierzą prędkość kątową obracających się obiektów wokół osi X, Y lub Z. Innymi słowy, żyroskopy służą do precyzyjnego określania orientacji smartfona lub telefonu.

Wykorzystywane jest to przez twórców gier i aplikacji. Żyroskop obecny w urządzeniach mobilnych to najczęściej sprzęt złożony z miniaturowych blaszek, które przez zmiany ciśnienia (wywołane ruchem telefonu lub smartfona) zostają wprawiane w wibracje.

Bezpośrednie mierzenie orientacji urządzenia jest niezwykle przydatne do np. automatycznego odwracania ekranu, najróżniejszych aplikacji i gier, które wykorzystują do działania wykrywanie położenia telefonu lub innego urządzenia mobilnego, a także do stabilizacji obrazu w aparacie.

Żyroskopy to często niedoceniane i zapominane przez użytkowników sensory. W rzeczywistości korzystamy z nich praktycznie cały czas, a ich awaria lub brak znacząco obniżyłby komfort korzystania z tabletów, czy smartfonów.

Jak działa żyroskop w telefonie? Do czego służy?
4.3 (85%) 4 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *