Jak działa akcelerometr w telefonie?

Rozwój elektroniki użytkowej oraz spopularyzowanie smartfonów sprawiły, że akcelerometry, żyroskopy oraz inne czujniki przestały być domeną specjalistycznych urządzeń do nawigacji lub innych wyspecjalizowanych dziedzin.

Obecnie każdy nowy telefon wyposażony jest w całą masę czujników mierzących natężenie oświetlenia, pole magnetyczne, przyśpieszenie, położenie telefonu, ciśnienie atmosferyczne i wiele innych parametrów i wartości fizycznych.

W artykule skupimy się na akcelerometrze. Wiele osób słyszało tę nazwę i na pewno korzysta z niego praktycznie codziennie, użytkując telefon lub tablet, jednak do tej pory dokładnie nie wie, jak działa.

smartfonebanner

Akcelerometr – co to?

Akcelerometr to urządzenie służące do badania przyśpieszenia liniowego lub kątowego. Ogólnie rzecz biorąc, akcelerometr bada ruch i przyśpieszenie urządzeń, w których został zainstalowany. Inaczej akcelerometr nazywany jest przyspieszeniomierzem. W środku przyspieszeniomierza znajduje się bezwładny ciężarek, który odpowiednio reaguje na wprawienie w ruch akcelerometru.

akcelerometr w telefonie artyku

Akcelerometry na początku były stosowane masowo w poduszkach powietrznych samochodów produkowanych u schyłku ubiegłego wieku, w nawigacji i przemyśle lotniczym. Obecnie, dzięki upowszechnieniu się technologii MEMS, możliwe stało się instalowanie akcelerometrów i innych czujników w urządzeniach elektroniki użytkowej, takich jak smartfony, tablety, czy smartwatche.

Akcelerometr – jak działa i do czego służy?

Akcelerometr wykorzystywany jest do wielu zadań. Sztandarowym przykładem może być optyczna stabilizacja obrazu. W tym wypadku akcelerometr minimalizuje zniekształcenia przechwytywanego przez obiektyw obrazu, które powodowane są przez poruszanie się aparatu podczas rejestrowania klatki.

Akcelerometr rejestruje każde drgania i zmianę położenia i błyskawicznie wysyła sygnał do miniaturowych silniczków, które im przeciwdziałają. Dzięki temu aparaty z technologią stabilizacji obrazu są w stanie robić ostre zdjęcia podczas drżenia rąk, biegu lub w innym, niestabilnym środowisku.

Telefony z detekcją ruchu, czyli wyposażone w akcelerometry, pozwalają na sterowanie sprzętem podczas gier lub obsługi aplikacji. Dzięki temu, że akcelerometry mierzą przyśpieszenie w trzech osiach (X,Y,Z), mogą stworzyć ze smartfona świetny kontroler, który w przypadku małej klawiatury może być ciekawą alternatywą do obsługi różnych interfejsów w aplikacjach lub grach. Technologia ta jest jednak jeszcze bardziej pożądana i chętniej wykorzystywana w smartbandach i smartwatchach.

Smartfony z akcelerometrem


Jak działa akcelerometr w telefonie?
4.3 (86.67%) 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *