Intel czy AMD, jaki procesor wybrać? Co do gier?

W tym artykule opisujemy czym różnią się procesory Intela i AMD, pokazujemy różnice oraz odpowiadamy na pytanie, który procesor jest lepszy.

Intel czy AMD, który z tych procesorów będzie lepszy? Który cechuje się lepszą wydajnością, a w którym stosunek jakości do ceny jest lepszy? Na forach internetowych i grupach dyskusyjnych podział na zwolenników Intela oraz AMD, jest tak wyraźny, jak podział pomiędzy PCtowców, a Konsolowców. Każda z grup ma swoje racje, a gdzieś pomiędzy tym wszystkim jest przeciętny Jan Kowalski, który zastanawia się jaki procesor będzie dla niego najlepszy. I na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule!

 

Intel czy AMD, czyli pojedynek gigantów.

 

Zarówno jedna jak i druga firma posiada bardzo silną pozycję na rynku i obie ze sobą mocno rywalizują. Niestety, ale nie można powiedzieć że zawsze najlepszym wyborem będzie Intel, bądź AMD. Życie niestety – albo na szczęście – nie jest czarno białe, więc dzisiaj wytłumaczymy Wam na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma procesorami i który z nich w danym przypadku sprawdzi się lepiej. Gotowi? No to przechodzimy dalej!

 

Zasadnicze pytanie, które musisz sobie zadać przed wyborem procesora brzmi: do czego on mi będzie potrzebny. Jeżeli jesteś grafikiem komputerowym lub pasjonatem gier komputerowym, który chce grać w najnowsze produkcje na maksymalnych ustawieniach to musisz nastawić się na zakup produktu z górnej półki. I również tutaj Intel i AMD mocno ze sobą konkurują. Zwolennicy Intela powiedzą „kupuj Intel Core 2 E7XXX lub Intel Core i7”, a fani AMD krzykną „nie ma co się zastanawiać, AMD Phenom II X3 sprawdzi się świetnie”. I również tutaj, każda ze stron będzie miała rację. Żeby dobrze zrozumieć różnicę, pomiędzy Intel i AMD musimy nieco lepiej je poznać.

 

Procesory AMD


Firma AMD (podobnie zresztą jak Intel) posiada w swojej ofercie produkty przeznaczone dla każdej grupy odbiorców. Najpopularniejszy procesor to Athlon X2, który cechuje się niską ceną oraz mocą obliczeniową która zadowoli większość użytkowników.

 

Z kolei dla osób które szukają rozwiązania z górnej półki, firma AMD stworzyła czterordzeniowego AMD Phenom-a, który bez problemu poradzi sobie z większością popularnych gier. Warto jednak dodać, że te procesory można kupić w dwóch generacjach – pierwszej oraz drugiej. Pierwsza generacja jest dużo tańsza, jednak cechuje się sporym poborem mocy oraz dużymi wymaganiami co do płyty głównej. Z kolei procesory drugiej generacji z powodzeniem dorównują konkurencyjnym produktom Intela.

 

Procesory Intela

 

Są to sprawdzone procesory, które od zawsze cechowały się najwyższą jakością i topowymi miejscami w testach. Aktualnie na rynku najpopularniejsze są procesory Core i3, Core i5 oraz Core i7.

Core i3 to najbardziej budżetowa wersja przeznaczona do użytku biurowego oraz do pracy na małych bazach danych – mowa tutaj o Excelu. Wersja i7 to najlepsze co Intel wyprodukował do tej pory. Stworzony do obróbki grafiki, video oraz muzyki, a także do płynnego działania najnowszych gier na najwyższych detalach. Z kolei plasujący się pośrodku Core i5, jest czymś pomiędzy słabym i3, a potężnym i7. Taki złoty środek, który ma zadowolić przeciętnego użytkownika.

 

Intel czy AMD do gier

 

Choć jak sami widzicie rywalizacja jest zacięta, a wybór nie jest łatwy to my mamy swojego faworyta i do gier zdecydowanie polecamy procesory Intela. Dlaczego?

Otóż Intel od dawna był gigantem i producenci zarówno gier, jak i aplikacji robili wszystko żeby ich oprogramowanie płynnie działało na procesorach Intela, często traktując procesory AMD po macoszemu. Jeżeli więc postawicie na sprawdzonego i wydajnego Intela pamiętajcie o kilku ważnych czynnikach przy wyborze odpowiedniego modelu.

Po pierwsze bardzo ważne jest taktowanie pamięci – im procesor ma tego więcej, tym płynniej będzie obsługiwał gry i aplikacje.

Po drugie, bardzo ważna jest pamięć cache, najlepiej sprawdzą się procesory, które posiadają trzy poziomy: L1, L2 i L3.

 

Mamy nadzieję, że w tym artykule odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania, rozwialiśmy unoszące się w powietrzu wątpliwości, a także pomogliśmy dokonać wyboru z którego będziecie zadowoleni.

Intel czy AMD, jaki procesor wybrać? Co do gier?
5 (100%) 1 vote

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *