Sprzęty Inox: piękne, tylko jak je wyczyścić?

Czy znasz ten ból: sprzęt AGD w kolorze inox czy białym? Co będzie pasować do wybranych mebli? Czy inox jest praktyczny? Urządzanie kuchni jest może i przyjemne, szczególnie gdy widać efekt końcowy, ale stawia przed kupującym wiele pytań, które przy szerokiej ofercie sklepów, często zostają bez odpowiedzi.

Na forach można zauważyć jeden trend – osoby, które chcą zmienić wnętrze kuchni zastanawiają się pomiędzy sprzętem w kolorze Inox a kolorem białym. Oba mogą wydawać się trudne w utrzymaniu czystości. Jak jednak jest naprawdę? Czy Inox, który świetnie prezentuje się w katalogach, zupełnie nie sprawdza się w rzeczywistości? I tak, i nie.

W każdym przypadku najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i własnymi upodobaniami. Wśród użytkowników znajdą się zwolennicy i przeciwnicy każdej z grup. Prawda jak zawsze leży pośrodku. Białe urządzenia po kilku latach mogą zżółknąć, a i one wymagają regularnego czyszczenia. Inox przy systematycznym sprzątaniu wygląda równie dobrze jak przy zakupie, nie jest podatny na rdzę (oczywiście przy właściwym użytkowaniu) oraz na inne negatywne czynniki jak choćby zbyt wysoka temperatura.

Inox, srebrny – czyli o co w tym chodzi?

Większość osób, ale i sprzedających mylnie używa obu określeń zamiennie. Inox to rodzaj stali nierdzewnej odpornej na kwasy, korozję i wysokie temperatury. Jej odcień zależy od stopnia polerowania i rodzaju powierzchni. Projektanci mogą wprowadzić serię matową jak i drapaną itp. Zdarza się jednak, że w sklepach może pojawić się określenie inox, choć jest to jedynie powierzchnia pomalowana na kolor srebrny. Aby mieć pewność, czy wybrany sprzęt jest z inoxu, warto zajrzeć na stronę producenta lub bezpośrednio skontaktować się z oddziałem firmy.

Czyszczenie

Inox budzi pożądanie. Nic dziwnego. Pięknie wygląda i komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami. Wygląda elegancko niczym na nagraniach z lekcji gotowania znanych kucharzy. Jednak nie zawsze jest piękny. Po kilku dniach intensywnego użytkowania lub wpuszczenia dzieci do kuchni, piękny obrazek może szybko zamienić w nieprzyjemny widok pełen odcisków palców i zacieków.

Inox kojarzy się przede wszystkim z profesjonalnymi kuchniami
Inox kojarzy się przede wszystkim z profesjonalnymi kuchniami

Nie oznacza to, że musisz rezygnować z powierzchni, które ci się podobają i pasują do wnętrza. Niezależnie jaki sprzęt wybierzesz i tak prędzej czy później pojawią się na nim niepożądane ślady. Aby pozbyć się brudu z inoxu wystarczy regularne sprzątanie i zastosowanie się do jednego z wybranych sposobów:

1. Weź lekko wilgotną ściereczkę z mikrofibry i przetrzyj wszystkie powierzchnie inox. Nie używaj żadnych dodatkowych środków chemicznych takich jak mleczko. Ta najprostsza i niewymagająca metoda sprawdzi się przede wszystkim przy codziennym przecieraniu lekko zabrudzonych powierzchni.

2. Innym sposobem jest wytarcie urządzenia płynem do mycia naczyń, a następnie przetarcie powierzchni wilgotną szmatką.

2. Możesz również kupić specjalny środek do czyszczenia powierzchni inox tj. stali nierdzewnej (stali szlachetnej). Zostawiają one dodatkową powierzchnię ochronną, dzięki której sprzęt nie pokrywa się tak szybko odciskami palców. Może to być pianka, w przypadku regularnego czyszczenia, jak i mleczko, gdy dana powierzchnia jest czyszczona rzadko (jak w przypadku okapów).

3. Na forach można spotkać się z jeszcze jednym rozwiązaniem – do czyszczenia wykorzystywany jest zwykły płyn do mycia szyb. Aby na powierzchni nie pozostawały smugi, wystarczy wytrzeć ją do sucha papierowym ręcznikiem. Podobnie jak robi się to w przypadku luster czy okien.

4. Jeszcze ciekawszym sposobem na uporczywe odciski palców, a przede wszystkim znienawidzone smugi jest… zwykła oliwka dla dzieci lub olej rzepakowy. Wystarczy posmarować całą powierzchnię cienką warstwą (najlepiej nałożyć kilka kropel na wacik lub ściereczkę), a następnie wytrzeć do sucha. Aby jednak być zadowolonym z efektu, warto wcześniej przetrzeć urządzenie szmatką z płynem do mycia naczyń.

Ciekawy poradnik dotyczący czyszczenia przygotowało europejskie stowarzyszenie Euro Inox, które zrzesza producentów i kraje zajmujące się rozwojem stali nierdzewnej (http://www.euro-inox.org/pdf/home/Cleaning_steel_home_PL.pdf)

Co jeszcze musisz wiedzieć o Inoxie?

Inox może być wykończony na wysoki połysk bądź też charakteryzować się matową powierzchnią. W pierwszym przypadku wyczyszczone urządzenia będą lśnić, w drugim ślady palców i smugi będą mniej widoczne. Ponadto powierzchnia sprzętu może być pokryta powłoką antifingerprint, która chroni urządzenie przed odciskami palców. Zdania o niej są podzielone, choć większość użytkowników przyznaje, że ślady rzeczywiście są niewidoczne, dzięki czemu nie ma konieczności ciągłego czyszczenia kuchni, by ta zachowała swój olśniewający wygląd.

A Ty jakie masz doświadczenia związane z urządzeniami lub meblami Inox?

Najlepsze sprzęty inox.

Sprzęty Inox: piękne, tylko jak je wyczyścić?
4.5 4