Hałasująca karta graficzna – co robić?

Głośna praca podzespołów komputera stacjonarnego jest w stanie skutecznie obniżyć komfort pracy i sprawić, że oglądanie filmów, granie w gry lub konsumowanie internetowych treści okaże się sporym wyzwaniem dla naszej cierpliwości.

W tym tekście weźmiemy na celownik głośną pracę karty graficznej. Napiszemy, jakie mogą być przyczyny hałasującej karty graficznej oraz co możemy w takim przypadku zrobić z kartą.

Przyczyny hałasującej karty graficznej

Podstawową przyczyną głośnej pracy karty graficznej jest działanie układu chłodzenia. Jest to najczęściej występujący problem większości nieco starszych, a nawet i stosunkowo nowych kart graficznych.

Głównym winnym, który powoduje, że układ graficzny pracuje nad wyraz głośno, jest wentylator(y). Głównie bierze się to z powodu nienasmarowanego łożyska wentylatora lub wentylatorów.

Hałas wydobywający się z karty graficznej może być spowodowany również przez zalegający w urządzeniu kurz, co powoduje zbytnie grzanie się całego układu i niedomaganie chłodzenia zarówno pasywnego, jak i aktywnego.

hałasująca karta graficzna

Co robić w sytuacji, gdy karta graficzna hałasuje?

Jeżeli hałas karty graficznej staje się ponad nasze siły, wówczas należy wziąć się do pracy. Przede wszystkim podstawowym krokiem jest usunięcie kurzu i całej masy zanieczyszczeń, które zaległy na radiatorach oraz wentylatorze. Do wstępnego czyszczenia karty graficznej możemy użyć odkurzacza. Następnie należy podejść do sprawy bardziej precyzyjnie. Zdejmujemy wentylatorek i patyczkami kosmetycznymi lub sprężonym powietrzem w puszce czyścimy radiator oraz kartę graficzną, a następnie zabieramy się za dokładne przeczyszczenie wentylatora.

Gdy karta graficzna jest już odpowiednio wyczyszczona, kolejnym krokiem jest sprawdzenie łożyska wentylatora. W tym celu musimy usunąć naklejkę ze środka urządzenia i dostać się do środka poprzez podważenie dekielka. Teraz możemy wyciągnąć obudowę wentylatorka i zająć się łożyskiem. Środek również należy dokładnie oczyścić, szczególną uwagę zwróćmy na oś, na której obraca się wentylator. Gdy całość zostanie wyczyszczona, należy przesmarować ośkę olejem lub smarem i złożyć wszystko z powrotem.

Jeżeli opisane przez nas zabiegi nie przyniosły spodziewanego efektu lub gdy boimy się samodzielnie zaglądać do komputerowych trzewi, warto zdecydować się na oddanie sprzętu do profesjonalnego serwisu, w którym fachowcy skutecznie naprawią nasze urządzenie.

Polecane karty graficzne

Hałasująca karta graficzna – co robić?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *