GTX 960 – połówka flagowego modelu

Karty graficzne oparte o architekturę Maxwell znacznie różnią się od siebie wydajnością. W ofercie Nvidii pojawił się już czwarty układ graficzny tego typu. GTX 960, bo o nim mowa, miał być modelem oferującym najlepszy stosunek jakości do ceny. Czy tak jest naprawdę?

Dane techniczne

Architektura Maxwell
Jednostki cieniujące 1024
Jednostki teksturujące 64
Jednostki ROP 32
Taktowanie GPU 1126 MHz
1178 MHz boost
Zegar pamięci 1753 MHz
Szyna pamięci 128-bit
Szyna pamięci 128-bit
Rodzaj pamięci 2GB GDDR5
Wersja DirectX DX 12

Mogłoby się wydawać, że tak, jednak nowy GTX został wydany zbyt późno, w nieco niedopasowanej specyfikacji. Jego piętą achillesową, wytykaną przez użytkowników i recenzentów jest niska przepustowość szyny, jak i wielkość pamięci. W 2015 roku zaledwie 2GB VRAM może okazać się niewystarczające. Nadchodzące produkcje stają się coraz bardziej „next-genowe” a co za tym idzie- pamięciożerne. Nadzieją mogłyby napawać zapowiedzi wersji wyposażonej w 4GB pamięci, gdyby nie wspomniana już przepustowość szyny danych. O ile przy obecnych zasobach pamięci jest wystarczająca, przy podwojonej pojemności będzie mocno odczuwalna jako „wąskie gardło” układu Nvidia.

I tu właśnie jest pies pogrzebany. Wydawanie wersji wyposażonej w większą ilość pamięci niewiele zmieni, a cenowo GTX 960 zbliży się niebezpiecznie do GTX 970, która oferuje o wiele lepsze osiągi (mimo nieco „oszukanych” specyfikacji) Tak więc z modelu, który miał być najbardziej rozsądnym, ekonomicznym wyborem nowa karta zmierza raczej do zostania niechcianym dzieckiem w rodzinie 900.

gtx960twin

Reszta specyfikacji karty to dokładnie połowa wartości GTX 980. Jeśli wziąć pod uwagę ponad połowę mniejszą cenę, karta wygląda już nieco lepiej. Kto wie, może wersja wyposażona w 4GB VRAM znajdzie swoje miejsce na rynku, jak i w zastosowaniu. W końcu niska przepustowość szyny to także oszczędność energii a to jeden z priorytetów „zielonych”. Czy użytkownicy i gracze docenią ekoaspekt nowego GTX-a? Przekonamy się w ciągu najbliższych miesięcy…

GTX 960 – połówka flagowego modelu
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *