Filtr szary – Kiedy używać? Jak działa? FreshWiki

Filtr szary jest to filtr, który ma za zadanie zmniejszyć wpadające światło do obiektywu. Stosuje się te filtry w przypadku kiedy fotograf potrzebuje wydłużyć czas ekspozycji, nie zmieniając wartości przysłony. Wykorzystanie długich czasów ekspozycji często wykorzystuje się, aby uzyskać efektu smugi świateł lub wody.

water-913367_1280

Kiedy używać filtru szarego?

Używanie filtru szarego jest wymagane, wtedy kiedy zależy nam, aby zachować odpowiedni kontrast i nasycenie kolorów w bardzo jasny dzień. Filtr szary pomoże nam także fotografować rozmycie wody, przy którym jest wymagane zwiększenie czasu naświetlania. Niestety przy wydłużaniu czasu ekspozycji istnieje możliwość prześwietlenia zdjęcia. Na rynku jest dostępne kilka rodzajów filtrów szarych. Dzielą się na ilość przepuszczanego światła. Najczęściej stosuję się filtry o przepustowości ND 0.2. Te filtry przepuszczają światło na poziomie 63%. Wybór odpowiedniego filtra zależeć będzie od ilości światła w danym momencie fotografowania.

Ranking 5 filtrów szarych

Stosowanie filtrów szarych może być trochę dziwne. Każdy kupuje obiektyw, stara się kupić jak najjaśniejszy obiektyw. A stosując filtry szare, chcemy obniżyć wpadające światło. Jednak ma to swoje wytłumaczenie. Zastosowanie filtru szarego umożliwia nam uzyskanie efektów, których nie uzyskamy bez filtra.

Chcesz, dowiedzieć się więcej zajrzyj do naszej Bazy wiedzy a tam oznaczenia obiektywów i wiele innych artykułów.

Filtr szary – Kiedy używać? Jak działa? FreshWiki
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *