Filtr polaryzacyjny – Co to jest? Kiedy używać? FreshWiki

Filtr polaryzacyjny pozwala na wydobycie ze zdjęcia większego kontrastu bez utraty nasycenia kolorów. Takie małe akcesorium zdziała naprawdę wiele. Wyposażenie się w filtr może dać imponujący efekt, który zachwyci znajomych oraz przyjaciół.

hikaku_pl_02

Jak działa filtr polaryzacyjny ?

Filtr przepuszcza tylko światło o polaryzacji liniowej biegnącym w wybranym kierunku. Prostym przykładem może tutaj posłużyć zdjęcie wykonywanego nieba. Światło rozproszone w atmosferze jest pochłanianie i zdjęcie staje się bardziej wyraziste i pełne koloru. Filtr polaryzacyjny także poprawia nasycenie barw w mocno słoneczny dzień. Polaryzator najlepiej działa pod kątem 90° do kierunku padających promieni słonecznych. Są dwa typy filtrów polaryzacyjnych kołowy i liniowy.

hikaku_pl_03

Jaki filtr polaryzacyjny ? – Kołowy czy liniowy?

Różnią się od siebie sklejonymi warstwami polaryzatora. Kołowe są specjalnie stworzone do obiektywów z AF. Oba filtry polaryzacyjne działają tak samo. Jedną z wad stosowania filtra polaryzacyjnego jest konieczność stosowania statywu przy słabym oświetleniu.

Polecane filtryh polaryzacyjne

Podsumowując, stosowanie filtra polaryzacyjnego można wymieniać w nieskończoność jednak warto zapamiętać. Gdy światło się odbija od przedmiotów, wtedy stosujmy filtr polaryzacyjny.

Filtr polaryzacyjny – Co to jest? Kiedy używać? FreshWiki
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *