Energooszczędna pralka – Jaką wybrać?

Nikt w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie robić prania ręcznie. Pralka nie tylko zaoszczędza nasz czas ale również pracę, którą po prostu za nas wykonuje. Niestety w większości tańszych i starszych modeli pralek zużywana jest bardzo duża ilość energii, co jak wiadomo przekłada się na nasze rachunki za prąd.

701822_0_f

Jest 7 głównych klas pralek: A, B, C, D, E, F oraz G.

Oznaczenie A jest równoznaczne z najwyższą oszczędnością energii, natomiast G z najwyższym jej poborem.

Wybierając pralkę warto zwrócić uwagę na oszczędności jakie nam przyniesie klasa A,

pojemność pralki, poziom hałasu, efektywność prania i wirowania a także dodatkowe funkcje.

W podklasie pralek energooszczędnych można znaleźć: A, A+, A++ oraz A+++.

Wiadomo, że im wyższa wartość tym pralka zużywa mniej enegii i wody. Na pierwszy rzut oka między tymi klasami nie ma zbyt wielkiej różnicy jednak w skali roku czy kilku lat klasa A+++ może przynieść nam spore oszczędności w porównaniu z klasą A.

Tak naprawdę mimo tego, iż klasy energetyczne pozwalają oszacować mniej więcej koszty użytkowania pralki, tak najważniejsze i tak jest to jak często używamy pralki oraz tego czy odpowiednio dobieramy programy oraz dodatkowe funkcje. Wiele modeli pralek energooszczędnych ma w swojej ofercie tryby ekologiczne, które minimalizują zużycie prądu lub wody. Warto z nich korzystać, aby zaoszczędzić. Dodatkowe funkcje i programy mogą mieć istotne znaczenie przy oszczędnościach w skali roku czy kilku lat. Są to programy przyspieszonego prania, wcześniej wspomniane programy ekologiczne czy pranie w niskich temperaturach.

Kupując nową pralkę należy również zwrócić uwagę na niski pobór prądu i niskie zużycie wody, możliwość redukcji zużycia wody, możliwość prania w niskich temperaturach, funkcja opóźnionego startu czy możliwość dopasowania ustawień do własnych oczekiwań.

Przy wyborze pralki należy również zastanowić się czy interesuje nas model ładowany od przodu czy od góry. Pralki ładowane od góry są zazwyczaj mniejsze i zajmują mniej miejsca w łazience, co pozwala dodatkowo zagospodarować przestrzeń w małych łazienkach. Natomiast pralki ładowane od przodu są wygodniejsze w obsłudze, mimo iż zajmują więcej miejsca.

Ranking 5 najlepszych modeli energooszczędnych pralek

Energooszczędna pralka – Jaką wybrać?
4.5 (90%) 4 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *