Dysk Zewnętrzny 1TB – jak wybrać najlepszy?

Dysk zewnętrzny nie jest informatycznym gadżetem, technologiczną nowinką przeznaczoną tylko dla zaawansowanych użytkowników komputera. Tego typu urządzenie przyda się bowiem każdemu, kto korzysta z PC. Dysk zewnętrzny pozwala archiwizować dane: dokumenty, zdjęcia, filmy, zapisywać ich kopie, przenosić je między urządzeniami i odtwarzać na dowolnym nośniku. Może pełnić także rolę dodatkowej pamięci, jeśli ta, którą dysponuje komputer jest zbyt mała. Warto zaopatrzyć się w ten rodzaj napędu, aby móc chronić przed ewentualnym zniszczeniem istotne pliki oraz mieć do nich nieograniczony dostęp w dowolnym miejscu i czasie.

Podstawowe rady

Przy wyborze dysku o dużej pojemności 1 tb, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony w oprogramowanie, które pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie pracy urządzenia, czy może należy na własną rękę szukać sterowników, dzięki którym będzie można z niego korzystać. To istotna kwestia, gdyż lepiej kupić produkt kompletny o maksymalnej wydajności, niż martwić się znalezieniem programu, który pozwoli go uruchomić. Przed tym problemem chroni klientów np. marka Saegate, której dyski są gotowe do pracy od razu po włączeniu. Ważna jest również szybkość zapisu i odczytu danych. W dobrym sprzęcie nie powinna być mniejsza niż 400/430 MB/s. Świadczy to o wysokiej mocy przerobowej urządzenia. Przy okazji warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową dysku, która jest kompatybilna z szybkością pracy napędu. jej optymalna wartość wynosi 5400 obrotów na minutę i jest respektowana przez wszystkich liczących się producentów. Podobnie, wszystkie światowe marki wyposażają swoje produkty w interfejs USB 3.0. Istotnym parametrem jest także ewentualne wzbogacenie dysku o czujnik wstrząsów (modele oferowane przez Toshiba) i opcję szyfrowania danych. Zabezpiecza to pliki przed groźbą uszkodzenia lub kradzieży.

dysk zewnętrzny 1 TB
Dużym ułatwieniem jest też, jeśli dysk ma bezpośrednie połączenie z kontem Dropbox lub dostęp do chmury (dyski Hitachi), co znacznie upraszcza odczytywanie, zapisywanie lub modyfikację przechowywanych danych. Najbardziej zaawansowane technologicznie produkty posiadają opcję udostępniania internetu albo wbudowany czujnik WiFi, co pozwala przekazywać pliki przez protokoły SMB, FTP, DLNA (np. modele WD czy Samsung). Dokonując wyboru, należy też sprawdzić, czy dany dysk jest wyposażony w kartę SD (szczególnie przydatna dla miłośników fotografii dobrej jakości) i jak długo może pracować bezprzewodowo (zwykle jest to czas do 6 h). Ostatnią kwestią, o której trzeba przypomnieć jest sprawa obudowy: musi być ona wytrzymała i odpowiednio wyprofilowana, aby chronić znajdującą się w niej zawartość. Estetyka jest w tym przypadku drugorzędna.

Wybór dysku nie jest łatwy, ale warto dokonać go rozważnie, aby móc korzystać ze wszystkich technicznych udogodnień współczesności.

Ranking 5 dysków zewnętrznych 1 TB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *