Dysk Western Digital Red 8TB 3.5″ SATA III (WD80EFAX) – dane techniczne, specyfikacja, recenzja

Marka Western Digital posiada w swym asortymencie dyski z serii Red SATA III, które dedykowane są do zastosowań domowych, biurowych i profesjonalnych.

Dyski Western Digital Red SATA III to nośniki zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w systemach NAS oraz o pracy ciągłej. W związku z tym są to dyski o starannie dopracowanych parametrach. Marka Western Digital jest, z resztą, jednym z topowych producentów nośników HDD i to zarówno budżetowych, jak również ze średniej oraz najwyższej półki cenowej. Modelem dla profesjonalistów zainteresowanych dyskami pod systemy NAS jest właśnie dysk Western Digital Red 8TB 3.5″ SATA III. Czy to dobry wybór?

Dysk Western Digital Red 8TB 3.5″ SATA III (WD80EFAX) – dane techniczne oraz cena

Dysk Western Digital WD80EFAX o pojemności 8 TB to nośnik, który zaprojektowano z myślą o zastosowaniu w systemach NAS. Dysk ten może stanowić podstawę firmowego lub domowego serwera danych, ale można go również zastosować w systemach monitorowania, a także w wielu innych zastosowaniach, do których powinno się stosować dyski tworzone z myślą o pracy ciągłej. Oto pozostałe parametry nośnika Western Digital WD80EFAX HDD 8 TB.

Producent Western Digital
Linia Red
Format dysku 3.5 ’’
Rodzaj dysku HDD
Pojemność dysku 8 TB
Interfejs SATA III
Pamięć podręczna 256 MB
Prędkość obrotowa 5400

Dysk HDD Western Digital Red 8 TB SATA III – sugerowane zastosowanie, użyte technologie

Dysk twardy HDD Western Digital Red o pojemności 8 TB to nośnik, którego domyślnym przeznaczeniem jest zastosowanie w systemach NAS (zarówno domowych, jak również biurowych i profesjonalnych). Jest to nośnik o formacie 3.5 ”, który posługuje się interfejsem SATA III. W asortymencie marki Western Digital można, z resztą, znaleźć całą gamę dysków WD Red, które stworzono właśnie z myślą o systemach NAS i które wyposażono w nowoczesne rozwiązania i technologie:

  • To dysk, który wyposażono w technologię 3D Active Balance Plus, która jest autorskim rozwiązaniem marki Western Digital i ma za zadanie równoważenie talerzy dysku, co poprawia wydajność nośnika i jego niezawodność.
  • To nośnik wyposażony w technologię IntelliPower – jest to rozwiązanie zmniejszające zużycie energii bez straty dla wydajności nośnika, a wręcz przeciwnie. Wszystko to za sprawą lepszego zarządzania balansem i prędkością działania głowicy, a także algorytmami odpowiadającymi za pracę pamięci cache.
  • Nośniki WD80EFAX HDD pomyślnie przeszedł zaawansowane testy zgodności z systemem NAS, co gwarantuje jego bezproblemowe stosowanie w rozwiązaniach tego rodzaju. Testy przeprowadzane są z użyciem najpopularniejszych obudów NAS, dzięki czemu dyski gwarantują kompatybilność z wiodącymi rozwiązaniami.
  • Dysk WD80EFAX 8 TB to nośnik, w którym obniżono temperaturę pracy, dzięki czemu nie występuje efekt nadmiernego nagrzewania się dysku i obudowy.
  • Dysk WD Red WD80EFAX 8 TB idealnie sprawdza się w pracy ciągłej, dlatego może być z powodzeniem stosowany w serwerach, systemach NAS, a także do monitorowania i innego rodzaju zastosowań wymagających pracy 24 godziny na dobę.

Nośnik Western Digital WD80EFAX HDD 8 TB to dysk, który jest przeznaczony do pracy ciągłej w systemach NAS, co nie oznacza, że nie sprawdzi się w innych zastosowaniach. Jego pojemność jest na tyle spora, że z powodzeniem pomieści prywatne lub biurowe archiwum, a w razie potrzeby może stać się elementem większego systemu, na który składać mogą się kolejne dyski.

Dysk WD80EFAX 8 TB – zalety i wady

Każdy nośnik HDD ma swoje mocne i słabsze strony. Nie inaczej jest w przypadku dysku Western Digital Red 8 TB i dlatego warto przyjrzeć się tym atutom oraz wadom jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Dysk SATA III 8 TB Western Digital Red – zalety i wady

Zalety Wady
Kompatybilność z systemami NAS. Stosunkowo wysoka cena.
Wysoka pojemność. Prędkość obrotowa mogłaby być wyższa.
Wysoka pojemność pamięci podręcznej.
Nowoczesne technologie zwiększające wydajność i zabezpieczenie dysku, a obniżające zużycie energii.
Sprawdzony producent.
Prędkość obrotowa 5400

Dysk Western Digital Red 8 TB (WD80EFAX) – czy warto?

Dysk twardy Western Digital Red (WD80EFAX) o pojemności 8 TB nie jest nośnikiem uniwersalnym. Użytkownicy indywidualni, którzy nie są zainteresowani systemami NAS prawdopodobnie sięgną po tańsze rozwiązanie spośród innych linii dysków HDD, ale jednak nośnik ten cieszy się popularnością, gdyż same systemy NAS są powszechnie stosowane w przedsiębiorstwach, mniejszych firmach, a nawet w niektórych domach.

Dysk WD Red 8 TB (WD80EFAX) oferuje szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych, jest przystosowany do pracy ciągłej i ma pod ręką całkiem niezłą pojemność pamięci cache. Na minus jest jednak prędkość obrotowa oraz cena nośnika. Mimo tych mankamentów, które jednak są do zaakceptowania, dysk WD80EFAX cieszy się całkiem niezłą popularnością i jest rozwiązaniem godnym uwagi. Jeśli tylko cena WD80EFAX nie jest dla kupującego przeszkodą, to warto wziąć go pod uwagę, gdyż będzie to dobre rozwiązanie do systemów NAS i do pracy ciągłej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *