Dysk SSD MLC czy TLC? Co wybrać, jakie różnice?

Dobry dysk to podstawa do zadowalającej pracy komputera. Jednak o wydajności dysku w dużej mierze decydują zastosowane technologie pamięci. Która z obecnych teraz na rynku jest lepsza?

MLC i TLC to dwa typy rozwiązań pamięciowych, bazujących na napięciach i przestrzeniach pozwalających na upakowania danych w komórkach. Jest to skomplikowany proces informatyczny, ale niezwykle ważny dla praktycznego działania dysku i jego możliwości pamięciowych.

Zadania obu typów kości są identyczne i podobne mechanizmy ich działania, ale między oboma rozwiązaniami jest znacząca różnica w stosunku wad do zalet oraz nowoczesności stosowanych rozwiązań.

Wady i zalety TLC

Podstawową zaletą tych kości jest fakt, że są tańszym rozwiązaniem, także dla producentów, a więc cena dysków z tym rozwiązaniem nie jest przesadnie wygórowana. Dzięki temu jest to również technika częściej spotykana w dyskach będących w sprzedaży.

Z drugiej strony kości TLC odznaczają się mniejszą wytrzymałością i żywotnością zastosowanych mechanizmów pamięci. W efekcie ma wydajność poniżej oczekiwań zaawansowanych użytkowników, przy czym trzeba przyznać, że ewentualne przekroczenie wartości zapisów adekwatnych do mocy przerobowej TLC nie powoduje uszkodzeń dysku. Fakt, że kości te mogą nie wystarczać dla potrzeb informatycznych orłów nie znaczy, że nie są odpowiednie dla potrzeb przeciętnych użytkowników.

W prawdzie wytrzymują do  300 cyklów zapisu, ale mają większą gęstość upakowania danych w  komórkach niż konkurencyjna technika, ponieważ są w stanie tak korzystać z napięć, aby zapisywać po 3 bity w jednej komórce. To wynik, który sugeruje, że na TLC nie należy z góry patrzeć jak na słabsze ogniwo tego zestawienia bowiem, oczekiwania w dużej mierze zależą od potrzeb konkretnego użytkownika i pod tym kątem należy dobierać właściwy dysk. Kierowanie się tylko listą technicznych możliwości sprzętu nie da nigdy dobrego efektu.

mlc czy tlc

Wady i zalety kości MLC

W przypadku tego rozwiązania specjaliści nie wskazują wielu minusów. Praktycznie mówią tylko o jednym: o fakcie, że wraz ze wzrostem liczby napięć kości ulegają zauważalnemu zużyciu, a to powoduje również osłabienie samego dysku.

Do zalet należy natomiast duża wytrzymałość kości, które są w stanie przeprowadzić 10 000 cyklów zapisu, a są przy tym trwalsze niż TLC, a więc są bardziej opłacalną inwestycją, nawet jeśli ich cena jest wyższa. Również prędkość odczytu jest zadowalająca bo wynosi 100 ns, a przy tym wszystkim kości MLC (jak również TLC) pracują bezszelestnie, bo nie są składane z ruchomych elementów.

Dzięki temu dysk jest także mniej narażony na awarie, ponieważ nie ma niebezpieczeństwa, że któryś element pod wpływem przeciążeń się zniszczy i trzeba będzie go naprawiać lub wymieniać na nowy. Jak już wspomniano wcześniej, większe osiągi techniczne sprawiają, że kości te nie zawiodą nawet tych, którzy swojemu sprzętowi stawiają wysokie wymagania.

Podsumowując, bardziej zaawansowane rozwiązania gwarantuje MLC, ale TLC z kolei jest wyposażony we wszystkie parametry, które są wystarczające do efektywnego korzystania z dysku przy klasycznym trybie informatycznej aktywności. Decyzja musi być więc wypadkową indywidualnych preferencji i faktycznych potrzeb. Nie zawsze bowiem warto dopłacać, aby mieć do dyspozycji technologię, która przewyższa realne zapotrzebowanie.

Rankig 5 dysków SSD


Dysk SSD MLC czy TLC? Co wybrać, jakie różnice?
4.4 (88.57%) 7 vote[s]

3 myśli na temat “Dysk SSD MLC czy TLC? Co wybrać, jakie różnice?

 • 5 marca 2017 o 21:23
  Permalink

  Proszę poprawić obrazek dot. pamięci TLC , zabrakło jednego stanu …

  Odpowiedz
 • 5 marca 2017 o 22:23
  Permalink

  Proszę poprawić obrazek dot. pamięci TLC , zabrakło jednego stanu …

  Odpowiedz
 • 28 czerwca 2017 o 16:22
  Permalink

  3D MLC>MLC>3D TLC>TLC
  Ułożyłem od najlepszych do najgorszych. Radzę kupować 3D TLC jeśli komputer służy do pracy biurowej a MLC jeśli do gier, ściągania itp. 3D MLC jest za drogie a TLC nie jest trwałe. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *