Dell Alienware czy HP Omen?

Konfigurowalne laptopy

Wybór laptopa gamingowego może przysporzyć graczom, profesjonalnym, jak i amatorom, wiele problemów. Rynek pęka w szwach od laptopów gamingowych. Istnieje wśród graczy pewien szczególny dylemat, który komputer wybrać: Dell Alienware czy HP Omen. Przekonajmy się, na przykładach najmocniejszych konfiguracji tych komputerów, który z nich stawia poprzeczkę wyżej. Oczywiście, jak zostało zaznaczone, oba laptopy są konfigurowalne i dostępne wraz z różnymi parametrami technicznymi, jak i – co za tym idzie – w różnych cenach. Każdy jednakże z nich korzysta ze specyficznych podzespołów, umożliwiających granie w najnowocześniejsze gry. Tylko który jest lepszy?

 

Porównanie techniczne

Zaczniemy od procesora. Dell Alienware zawiera Intel Core i7-6820 HK, a HP Omen Intel Core i7-7700HQ, a więc Omen ma nieco lepszy procesor. Jeśli chodzi o kartę graficzną, Dell oferuje Nvidię Geforce GTX 1080 (8224 MB) oraz jednostkę zintegrowaną, z kolei Omen – Nvidię Geforce GTX 1070 (8192 MB) i jednostkę zintegrowaną, także lepszą kartę graficzną znajdziemy w Dellu. To bardzo istotna różnica. Matryce do wyboru w obu komputerach są takie same: 15,6 cali (3840×2160) lub 17,3 cali (2560×1440), różnią się jednakże technologią. W Dellu jest to odpowiednio UHD oraz QHD, a w Omenie – po prostu Full HD w obu przypadkach. Dysk twardy również nie jest szczególnie zróżnicowany, mianowicie Dell może mieć do 1 TB HDD lub do 512 GB SSD, a Omen do 2 TB HDD albo do 512 GB SSD. Tak więc Omen oferuje nieco więcej możliwego miejsca na dysku. Złącza tych laptopów są następujące: w Dellu są to 3 x USB 3.0, USB Type-C, Thunderbolt 3, DisplayPort, gniazda audio oraz czytnik kart; w Omenie jest tak samo, tylko zamiast portu Thudnerbolt 3 jest HDMI, jest również dodatkowe gniazdo mikrofonowe, a także złącze RJ-45. Omen więc oferuje nieco więcej możliwości, jeśli chodzi o złącza komputerowe. Biorąc pod uwagę wielkość i wymiary tych komputerów, ze specyfikacji wynika, iż laptop Dell Alienware jest nieco mniejszy, w obu przypadkach: 15,6, jak i 17,3 cala. Patrząc na głośniki, mamy do wyboru: w Dellu głośniki stereofoniczne w technologii Intel High Definition Audio, a w Omenie głośniki stereofoniczne w technice Audio Boost. Jeśli chodzi o akumulator, oba komputery mają litowo-jonowy, z tymże w Dellu jest to 99 Wh, a w Omenie – 63,3 Wh. Co do dodatków – w Dellu są kamera 1080 hp oraz podświetlana klawiatura; natomiast w Omenie kamera 720p, jak i również podświetlana klawiatura (technologia Dragon). Tak więc Dell ma w swoich zasobach nieco lepszą kamerę. Zastosowane technologie w Dellu to Optimus, SLI, Enhanced Inetl SpeedStep, Hyper Threading, OS Guard, Turbo Boost 2.0, WiDi, a w Omenie – Nvidia Optimus, CUDA, Enhanced Intel SpeedStep, Hyper Threading, Turbo Boost 2.0, OS Guard.

 

Obudowy

Producenci obu komputerów zdecydowali się na obudowę z tworzywa sztucznego oraz aluminium. Jeśli chodzi o design obu jednostek, już na pierwszy rzut oka widać, że są to komputery przeznaczone stricte dla graczy. Ze względu na fakt, iż komputery są czarne, oba nie są zbyt odporne na zabrudzenia, szczególnie w rodzaju odcisków palców.

 

Ekrany

Oba komputery sprzedawane są jako 15- lub 17-calowe. Matryce w Dell Alienware są matowe, dzięki czemu umożlwiają pracę nawet przy nasłonecznieniu. Takie matryce generują też wysokiej jakości obrazy, dzięki czemu gracze powinni być na pewno zadowoleni. Teraz kilka słów o ekranach w HP Omen. Oba modele HP Omen oferują matrycę w technologii IPS, dzięki której zagwarantowana jest lepsza niż przyzwoita jakość obrazów, jak i ich postrzeganie.

 

Ceny

Zobaczyliśmy już, że komputery różnią się ze sobą nieco, chociaż nie są to duże różnice. Ustaliliśmy, że Dell ma lepszą grafikę, ale gorszy procesor, jednakże ta przesłanka – przesłanka grafiki – może już stanowić o wyborze graczy na Dell Alienware. Przejdźmy więc do tego, ile za przyjemności w postaci Dell Alienware czy HP Omen możemy zapłacić. Otóż cena Dell Alienware, w najlepszej możliwej konfiguracji, jaką opisano w tym artykule, wynosi ok. 13 tys. złotych. Ceny słabszych konfiguracji wahają się od 6 tys. do 11. Z kolei HP Omen w najlepszej, powyższej możliwej konfiguracji to koszt ok. 7 tys. złotych. Natomiast ceny tańszych wersji laptopa Omen to koszt ok. 3 do 6 tys. złotych. Jak widać, laptopy Dell są niemal dwukrotnie droższe. Czy to z powodu lepszej grafiki? Trudno powiedzieć. Warto jednak rozwiać dylemat graczy: lepszym rozwiązaniem, bo tańszym, a tak samo efektywnym, będzie na pewno wybór komputera HP Omen.

Dell Alienware czy HP Omen?
5 (100%) 3 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *