Dalmierz laserowy – czym jest, jak mierzyć dalmierzem laserowym, jakie dalmierze dla myśliwych?

Czym jest dalmierz? Dalmierz laserowy to urządzenie pomiarowe, które służy do mierzenia odległości. Swym działaniem nieznacznie różni się od urządzeń ultradźwiękowych. Wysyłana przez dalmierz wiązka lasera dociera do celu, a dalmierz rejestruje jej długość.

Poprzez obliczenie czasu od momentu wysłania wiązki, do momentu odbicia od celu i powrotu do optyki, urządzenie wylicza odległość pokonaną przez tę wiązkę lasera. Jest to bardzo szybka metoda pomiaru odległości. Dalmierze podają wynik bardzo szybko, co też jest zaletą w porównaniu do dalmierzy ultradźwiękowych, elektromagnetycznych czy optycznych.

Dalmierze dzięki wbudowanemu kalkulatorowi potrafią na bazie zmierzonych odległości obliczyć pole powierzchni oraz objętość. Najbardziej zaawansowane dalmierze laserowe wykorzystują twierdzenie Pitagorasa oraz wartości kątów pionowych. Wyposażone w cyfrowe celowniki i łącza Bluetooth do transmisji danych zwiększają możliwości zastosowania dalmierza. Za pomocą oprogramowania w smartfonie lub tablecie można wykonać cyfrowy szkic mierzonego przez dalmierz obiektu.

Dalmierz laserowy czym jest

Jak mierzyć dalmierzem laserowym?

Jeżeli zakupimy nawet najlepszy i najdroższy dalmierz, jego użytkowanie nie będzie miało sensu, jeśli nie poznamy techniki wykonywania pomiarów we właściwy sposób. Na początku może być to dość trudne, jednak z czasem nabierzemy wprawy i uzyskamy szybkie i dokładne pomiary. Najważniejsze, aby ustawić urządzenie w taki sposób, aby wiązka lasera padała prostopadle na punkt docelowy. Do dokładnego zmierzenia potrzebna jest stabilizacja.

Może w tym pomóc statyw. Jest to ważny element i przy zakupie dalmierza jest to niezbędny dodatek, który ułatwi nam prace. Dostępne są dalmierze z poziomicą zintegrowaną. Taki dodatek pomoże w ustaleniu właściwego położenia. Przy pomiarach na większą odległość niezbędny jest celownik. Ułatwi nam precyzyjne ustawienie wiązki lasera, dzięki czemu uzyskamy dokładny pomiar. W trakcie dokonywania pomiaru nie powinniśmy ruszać dalmierza, ponieważ mogłoby to zmienić jego precyzyjne ustawienie i urządzenie źle zmierzy odległość.

Jakie dalmierze dla myśliwych?

Do wybrania odpowiedniego dalmierza laserowego, trzeba zastanowić się, jak on będzie wykorzystywany przez użytkownika. Nie każdy model sprawdza się w terenie. Dla myśliwych polecane są dalmierze o możliwości mierzenia na większych odległościach. Powinny być wyposażone w celownik (optyczny lub cyfrowy), który ułatwi dokładne odnalezienie celu wiązki lasera. Ważną cechą urządzenia jest umiejętność szybkiego mierzenia poruszającego się obiektu, tak aby móc zmierzyć jak daleko znajduje się zwierzę.

Dodatkowo watro zwrócić uwagę na długość pracy akumulatora. Powinien zapewnić energię na długi czas. Niektóre dalmierze mają wbudowany panel słoneczny, który ładuje wbudowany akumulator. To jest najlepsza opcja dla myśliwych, gdyż zapewni korzystanie z urządzenia bez zmartwień, czy się rozładuje. Używając dalmierza w terenie warto też zwrócić uwagę czy sprzęt jest odporny na wodę oraz kurz. Te cechy na pewno przydadzą się, gdy mamy do czynienia z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Polecane dalmierze

Dalmierz laserowy – czym jest, jak mierzyć dalmierzem laserowym, jakie dalmierze dla myśliwych?
4.5 (90%) 2 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *