Czym będzie AMD ZEN – Ryzen? [Aktualizacja wątku]

AMD nie próżnuje. Na niedawnej konferencji New Horizon Czerwoni przedstawili swój kolejny nowy procesor, mogący zachwiać posadami obecnej sceny najwydajniejszych jednostek CPU. AMD zaprezentowało układ Ryzen oparty na architekturze ZEN. Układ ten ma być uniwersalnym CPU przeznaczonym zarówno dla gamerów, jak i do zastosowań profesjonalnych.

AMD Ryzen to CPU wyposażone w 8 rdzeni i 16 wątków. Takie parametry powodują, że wśród wielu budzą się skojarzenia z jednostką Core i7-6900K 3.2 GHz od Intela. Ryzen wedle zapewnień producentów i spekulacji powiązanych środowisk ma być blisko dwukrotnie tańszy w zakupie niż wymieniony Intel Core i7 (kosztujący $1100), a także ma oferować znacznie mniejszy współczynnik TDP (TDP Intela to blisko 140 W, natomiast nowego układu AMD – 95 W).

Do tego dochodzi ponad 40% wzrost instrukcji na cykl (IPC) w stosunku do poprzednich procesorów od Czerwonych. Zen to architektura wykorzystująca 14 nm litografię. Poza tym znajdziemy tu 20 MB Cache (zarówno L2, jak i L3). AMD Ryzen wedle zapewnień będzie taktował z częstotliwością na poziomie 3400 MHz.

AMD Ryzen

Ciekawią również zaimplementowane funkcjonalności i technologie. Jedną z ciekawszych jest Pure Power, dzięki której możliwe jest dokładne monitorowanie temperatur osiąganych przez układ w czasie rzeczywistym oraz na tej podstawie odpowiednie dopasowywanie napięcia zasilania i wydajności całego CPU. Pure Power dba o maksymalną optymalizację wydajnościową i poprawę efektywności energetycznej.

Inną przydatną technologią jest Extended Frequency Range (XFR), która umożliwia montowanie zewnętrznych systemów chłodzenia. Co więcej, AMD rozsądnie przemyślał tę kwestię i wedle zapewnień AMD Ryzen ma dobrze się skalować wraz z obniżaniem temperatury jego pracy. Oznacza to, że im chłodniejszy będzie, tym większą wydajność zapewni.

AMD umieścił w prezentowanym CPU zdecydowanie więcej ciekawych funkcjonalności, jak np. Smart Prefetch, która umożliwia przewidywanie, jakie dane będą potrzebne do realizowanych operacji, a tym samym usprawnianie ich przesyłu. Poza tym znajdziemy tu Neural Net Prediction, która pozwala CPU uczyć się wykonywanych działań.

Aktualizacja wątku!

Nareszcie AMD Ryzen ujrzał światło dzienne! Sprawdź specyfikacje oraz opinie na temat nowej generacji procesorów! 

Polecane procesory AMD

Czym będzie AMD ZEN – Ryzen? [Aktualizacja wątku]
5 1