Co zrobić, gdy pralka nie wiruje?

Złośliwością rzeczy martwych jest fakt, że te często psują się w najmniej odpowiednich momentach. Jednym ze sprzętów AGD, który potrafi napsuć nam krwi, jest pralka. W tekście podpowiemy, jak radzić sobie w przypadku, gdy pralka nie wiruje. Określimy objawy niewirowania pralki oraz parę porad, jak poradzić sobie z problemem bez fachowej wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi.

Polecane pralki

Objawy niewirowania pralki

Brak wirowania w pralce może objawiać się na wiele sposobów. Najlepiej zacząć diagnostykę od odkręcenia tylnego panelu i zaobserwowania, jak pralka działa podczas pracy. Przyczyną może być np. wytarcie szczotek silnika, przepełnienie zbiornika, czy problemy z kołem pasowym.

Co zrobić w sytuacji, gdy pralka nie wiruje?

Zbyt dużo wody

Często pralki posiadają blokadę przed wirowaniem, gdy wewnątrz bębna gromadzi się zbyt dużo wody. Sprawdźmy, czy pralka nie wylewa wody. Jeżeli pralka nie wylewa wody, najczęściej winny jest filtr, zablokowany odpływ lub przyblokowana pompa. Jeżeli zdiagnozujemy, że pralka nie wylewa wody, na samym początku wyczyśćmy lub wymieńmy filtr, jeżeli to nie pomoże, wtedy zainteresujmy się pompą.

Pasek

Tę ostatnią przyczynę możemy szybko sprawdzić. Koszt nowego paska oscyluje w granicach 20-40 złotych. Zaczepmy pasek na oś napędową silnika, a potem nałóżmy na koło pasowe. Najlepiej wykonać to jednocześnie kręcąc ręką koło, a drugą nakładać pasek.

Pasek, z którym nie powinno być problemów, jest odpowiednio sztywny, nie spada, nie ma luzów oraz się nie ślizga zarówno na osi silnika, jak i na kole pasowym. Sprawdźmy jego pracę, a jeżeli jest w porządku, zajrzyjmy głębiej w poszukiwaniu powodu braku wirowania pralki.

Styki na kostce

Żeby zerknąć do silnika, na początku należy zdjąć wiązki przewodów podłączone do kostki łączącej je gdzieś w okolicy obudowy silnika. Po odłączeniu przewodów sprawdź wiązki oraz styki. Jeżeli połączenia zaśniedziały, należy je przeczyścić drucianą szczotką, szczoteczką do zębów lub wszystkim na tyle drobnym i delikatnym, żeby przy czyszczeniu nie uszkodziło jednocześnie styku. Zaśniedziałe i brudne styki powodują, że prąd nie może zasilić obwodu pralki. Upewnij się również, że połączenia są odpowiednio dociśnięte w kostce.

Przewody

Przy przeglądaniu obwodu elektrycznego pralki prześledźmy dokładnie drogę każdej z wiązek. Sprawdźmy, czy przewody nie są uszkodzone, lub przetarte, lub połączenia między nimi nie wymagają oczyszczenia. Dokładna obserwacja obwodu elektrycznego często pozwala zażegnać większość problemów z pralką. Należy zwrócić szczególną uwagę na połączenia z blokadą drzwi, silnikiem, programatorem oraz modułem sterującym.

Co zrobić, gdy pralka nie wiruje?
4.5 (90%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *