Chipsety Intel H270 i Z270 – specyfikacja

Rozwój układów od firmy Intel nieco się spowolnił. Doskonałym tego przykładem mogą być nowe procesory z rodziny Kaby Lake- chipsety Intel H270 i Z270. Oczekiwana premiera nie przyniesie jednak dużych zmian względem poprzednich chipsetów z serii 100.

O ile procesory nie zaskakują innowacyjnymi rozwiązaniami, czy rozwojem technologicznym względem poprzedników z rodziny Kaby Lake, o tyle płyty główne oparte o nowe układy mogą być dużym krokiem naprzód.

Chiński BenchLife opublikował w sieci specyfikacje oczekiwanych chipsetów Intel H270 i Z270. Główną cechą nowych układów może być obsługa nowoczesnej technologii pamięci – Intel Optane oraz wsparcie technologii Intel Rapid Storage Technology v15. Poza tymi dwoma elementami nowe chipsety nie wniosą żadnych istotnych zmian.

Intel H270 i Z270 – bez rewolucji

Obsługa najnowszych CPU spod szyldu Kaby Lake nie jest niczym nowym – starsze chipsety z modeli płyt głównych z gniazdem 1151 również będą kompatybilne z nowymi procesorami po zaktualizowaniu BIOSu.

Z nowej specyfikacji chipsetów Intel H270 i Z270 dowiadujemy się, że porównując do serii 100, Intel zwiększył linie PCIe, których w sumie dostaniemy aż 40 (łącznie z liniami procesora). W ten sposób konsumenci będą mogli otrzymać płytę główną doposażoną w kilka nowych kontrolerów, między innymi tych odpowiadających za najnowszy standard portu USB – 3.1.

Jak widać, zmian w serii 200 nie jest wiele i na pewnie nie wpłyną one na decyzje konsumentów. Dobrym rozwiązaniem jest uzbrojenie się w chipsety z serii 100 i poczekanie na rozwój wydarzeń. Wedle doniesień i plotek, chipsety serii 300 zaoferują znacznie ciekawsze implementacje i znacznie ciekawsze technologie.

Polecane płyty główne

Chipsety Intel H270 i Z270 – specyfikacja
5 1