Biały laptop – jak wybrać stylowy i praktyczny laptop?

Czarny kolor zdecydowanie wiedzie prym wśród elektroniki użytkowej. Czarne odcienie dominują wśród sprzętów AGD i RTV, urządzeń biurowych, czy wśród laptopów. Powoduje to, że laptopy w kolorze białym stają się w pewnym sensie unikalne. W artykule skupimy się na białych laptopach. Napiszemy, czy warto zdecydować się na sprzęt tego typu, a także czy jest to rozwiązanie praktyczne. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę, wybierając biały laptop.

Czy warto wybrać biały laptop?

Jeżeli należymy do osób, które przykładają dużą uwagę do designu i estetyki urządzeń, wówczas biały kolor na pewno przyciągnie naszą uwagę. Wiele unikalnych serii urządzeń produkowanych jest z obudową o śnieżnobiałym, czy kremowym kolorze. Z czasem stał się on wyznacznikiem prestiżu i nienagannej stylistyki.

Te cechy powodują, że białe laptopy cieszą się sporą popularnością, zwłaszcza wśród płci pięknej. Czy jednak jest to rozwiązanie praktyczne i nie przysporzy nam dodatkowych problemów związanych z szybkim brudzeniem się obudowy?

Biały laptop a kwestie praktyczne

Oczywiście na obudowach w kolorze białym szybciej pojawią się różnego rodzaju zabrudzenia. Zaletą białych obudów jest mniejsza widoczność rys. Ich wadą jest to, że bardzo łatwo odciskają się na nich tłuste ślady, na nieregularnych chropowatych fakturach zbiera się naskórek, szary kurz dopełnia dzieła.

Poza tym białe obudowy lubią z czasem żółknąć. Na proces ten wpływa wiele czynników. Najważniejszymi z nich są: zbyt częste ekspozycje na promieniowanie UV, dym papierosowy, oraz inne zanieczyszczenia utrzymujące się w powietrzu.
Najlepszą metodą, która ochroni nasz laptop przed szybkim zżółknięciem obudowy, jest kupno przezroczystej naklejki chroniącej pokrywę sprzętu, a także chowanie laptopa do szuflady, gdy nie jest on używany. Poza tym komputer należy chronić przed wystawianiem na światło słoneczne.

Kluczowe jest także regularne czyszczenie sprzętu. O biały laptop powinniśmy dbać z odpowiednio dużą pieczołowitością. Regularne czyszczenie go specjalistycznymi środkami do białego plastiku oraz przecieranie szmatką z mikrofibry pozwoli nam zachować sprzęt w odpowiednim stanie.

Inną ważną kwestią jest dostęp do zamiennych części obudowy. Pamiętajmy, że odcienie bieli różnią się w bardzo szerokim zakresie. Gdy dana część obudowy ulegnie uszkodzeniu, wówczas wymiana na nową może spowodować, że odcienie będą znacząco się różniły.

Na co zwracać uwagę wybierając biały laptop?

Wybierając laptop, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na funkcjonalność oraz podzespoły urządzenia, dopiero później na kwestie wizualne.

Wielkość laptopa

Na wielkość urządzenia w głównej mierze wpływa przekątna ekranu. Jeżeli zależy nam na mobilnym sprzęcie, dobrym wyborem będzie laptop posiadający 13-calowy ekran. Gdy szukamy dużego laptopa do bardziej stacjonarnej pracy, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie 17-calowy ekran. Jeżeli szukamy optymalnego rozwiązania, 15,6-calowy laptop będzie najlepszym rozwiązaniem.

Czas pracy na baterii

Im dłużej laptop będzie pracował na jednym cyklu ładowania, tym jego mobilność będzie większa. Jeżeli częściej będziemy korzystać z laptopa w terenie z dala od źródła zasilania, wówczas na czas pracy na baterii powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Rozsądnym wyborem będzie sprzęt pracujący minimum 5 godzin na jednym cyklu ładowania.

Oprogramowanie

Koniecznie sprawdźmy, czy kupowany laptop posiada preinstalowany system operacyjny. Laptopy sprzedawane bez systemu są tańsze, natomiast dla wielu konsumentów instalacja systemu na własną rękę może okazać się dodatkowym kłopotem – trzeba samodzielnie nabyć system oraz odpowiednio go zainstalować.

Jeżeli decydujemy się na laptop sprzedawany z preinstalowanym OS, wówczas warto pomyśleć nad nowymi systemami od Microsoftu – np. Windows 8.1 lub Windows 10. Jeżeli laptop posiada mocne podzespoły i 4 GB pamięci RAM wzwyż, wówczas warto wybrać system 64-bitowy.

Biały laptop

Podzespoły laptopa

Do najważniejszych podzespołów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, należą: procesor, pamięć RAM, pamięć operacyjna, pamięć wewnętrzna, karta graficzna, interfejsy i porty.

Procesor

Procesor to jeden z ważniejszych podzespołów. Warto wybrać odpowiednio wydajny CPU, np. czterordzeniowe układy Intel Core i3, i5, a nawet i7. Możemy również zdecydować się na dobre procesory AMD A8 lub A6. Te jednostki zapewnią dobrą wydajność i funkcjonalność sprzętu.

Pamięć RAM

Duża ilość pamięci RAM jest szczególnie pożądana w przypadku laptopów gamingowych. Do prac biurowych lub w przypadku laptopów multimedialnych nie odgrywa ona tak ważnej roli Powinniśmy decydować się na konstrukcje posiadające od 4 do 8 GB pamięci operacyjnej.

Pamięć wewnętrzna

W zależności od typu i przeznaczenia laptopa pamięć wewnętrzna może być realizowana przez dysk HDD, jak i SSD. Dyski SSD oferują szybszy zapis oraz odczyt danych, a także są lepiej chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ich podstawową wadą jest wysoka cena.

Interfejsy i porty

Im więcej obsługiwanych portów i interfejsów, tym lepiej. Dobry laptop powinien posiadać kilka portów HDMI, DisplayPort oraz USB 3.0, oraz minimum jeden port USB typu C. Sprzęt musi również obsługiwać nowoczesne interfejsy bezprzewodowe, do których zaliczamy: Bluetooth w wersji 4.0 lub 4.1, a także Wi-Fi w standardzie n, lub nowszym ac.

Polecane białe laptopy

Biały laptop – jak wybrać stylowy i praktyczny laptop?
4.5 (90%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *