Apple A7 – specyfikacja techniczna układu

Apple A7 to wydajny 64-bitowy, dwurdzeniowy procesor po raz pierwszy zaimplementowany w iPhonie 5S. Na rynku zadebiutował na początku września 2013 roku. Jest dwukrotnie szybszy i ma dwukrotnie więcej mocy graficznej niż jego poprzedni- Apple A7.

Szczegóły techniczne układu Apple A7

Procesor Apple A7 opracowano w dwóch wariantach – A7 APL0698 oraz A7 APL5698. Pierwszy z nich taktuje na poziomie maksimum 1.3 GHz, natomiast drugi ma zegar wysterowany na poziomie 1.4 GHz. GPU użyte w procesorach to czterordzeniowe PowerVR G6430. Architektura rdzeni procesora Apple A7 nazwana została Cyclone i jest odpowiednikiem rdzeni Swift.

Procesory Apple A7 posiadają ulepszone rozszerzenia, bardziej czytelny set instrukcji (może wykonywać 6 instrukcji naraz), lepszą akcelerację algorytmów kryptograficznych i poprawione SIMD w stosunku do rdzeni SWIFT znanych z procesora A6. Co więcej, cache L1 procesora zostało zwiększone dwukrotnie- do 64 Kb. L2 pozostało bez zmian- 1MB na dwa rdzenie. A7 umożliwia zainstalowanie 4 MB pamięci SRAM.

Procesory Apple A7 zgodne są z instrukcjami ARMv8. Dzięki temu obsługują one technologię szyfrowania AES, a także dobrze radzą sobie z operacjami wektorowymi. Procesor Apple A7 w Geekbench w kategorii wydajności jednowątkowej zajął pierwsze miejsce. W teście fizyki w 3DMark Ice Storm Unlimited procesor ten zajął już o wiele gorsze przedostatnie miejsce, zaraz za AP Q8064 zaimplementowanym w Nexusie 7.

apple a7 specyfikacja

Gdzie możemy spotkać układ Apple A7?

Procesor Apple A7 APL0698 taktujący na poziomie 1.3 GHz możemy spotkać w iPhonie 5S, iPadzie Mini 2 oraz iPadzie Mini 3. Procesor produkowany jest przez Samsunga w 28 nm procesie technologicznym High/K Metal-Gate. Procesor Apple APL5698 znajdziemy w iPadzie Air. Posiada identyczny wymiar i warstwę do APL0698.

Czy warto wybrać układ Apple A7?

Proceor Apple A7 jest bardzo szybki i wydajny. Jego opóźnienie zmniejszyło się o ponad połowę niemal w każdym aspekcie w stosunku do poprzednich procesorów Apple A6. Wydajność procesorów A7 możemy podziwiać jedynie w sprzętach firmy Apple, gdzie wgrany soft świetnie współgra z CPU. Procesor A7 sprawdza się w urządzeniach, w których został zaimplementowany – iPhonie 5S, iPadzie Air, Mini 2 i Mini 3. Mimo że Apple A7 nie jest najnowszy, to wciąż świetnie daje sobie radę i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie coś się zmieniło.

Polecane urządzenia z układem Apple A7

Apple A7 – specyfikacja techniczna układu
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *