Aparat czy kamera – co wybrać? co lepsze?

Filmy można dziś kręcić aparatem, telefonem i tabletem. Nic dziwnego, że kamery cyfrowe nieco odeszły w zapomnienie, skoro ich podstawową funkcję spełnia aż tyle innych urządzeń. Można się nawet zastanawiać, czy ich istnienie na rynku jest jeszcze w ogóle uzasadnione. Choć mamy świadomość, że nagrywanie materiału filmowego da najlepszy efekt przy użyciu narzędzia temu dedykowanego, zwykle wolimy nabyć sprzęt, który oferuje jeszcze inne, dodatkowe funkcje. Myślimy „A nuż się przydadzą”, i często taki tok myślenia nas gubi – nigdy potem nie znajdujemy okazji, by ich użyć, a i z jakości kręconego filmu nie jesteśmy zadowoleni. W poniższym poradniku zastanowimy się nad różnicami w filmowaniu cyfrowymi aparatami i kamerami oraz pomożemy osądzić, który wybór będzie strzałem w dziesiątkę.

Komu kamerę? Komu aparat?

aparat czy kamera ranking

Zasada „co jest do wszystkiego, to jest do niczego” już dawno nie znajduje zastosowania w świecie elektroniki. Urządzenia wielofunkcyjne szturmem podbijają rynek, a każde ze swych zadań spełniają wzorowo. Niemniej jednak pomiędzy aparatami a kamerami cyfrowymi istnieją pewne zauważalne różnice, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas planowania zakupu. O czym mowa?

Statystyki w centymetrach

Zacznijmy od rozmiaru i wagi. Tu pozornie wygrywa aparat – nie obciąży dodatkowo bagażu w trakcie podróży i idealnie nadaje się do przewieszenia przez ramię. Niestety, już samo filmowanie lekkim sprzętem okazuje się być problematyczne. Ciężar kamery jest rozłożony tak, aby zagwarantować stabilizację obrazu, a umieszczenie gripa (uchwytu) wygodny chwyt, wskutek czego możemy filmować długo nie odczuwając zmęczenia. Aparatem wykonać nieporuszone ujęcie będzie nam dużo trudniej, a kompaktowe wymiary mogą okazać się nie zaletą, a wadą: sprzętu zwyczajnie nie ma jak chwycić. Pamiętajmy również, że powszechna miniaturyzacja nie przebiega bez strat. Mniejsze urządzenie może być pozbawione funkcji i rozwiązań, które są kluczowe dla komfortu pracy (mowa tu np. o wizjerze czy dużym monitorze podglądu). Rozkład przycisków na kamerze może się okazać przystępniejszy – będą zgrupowane według funkcji w jednym miejscu i wykluczą przypadkowe użycie. Pokrętła działają płynnie, a nie skokowo, co zwiększa możliwość nieintencjonalnego poruszenia, ale też pozwala na precyzyjne dostrojenie parametrów i cichą pracę.

Dodatkowe udogodnienia – czy niezbędne?

Decydując się na filmowanie aparatem, będziemy rzecz jasna pozbawieni pewnych udogodnień, które są typowe dla kamer. Warto tu wspomnieć choćby o płynnej, manualnej korekcji ostrości i ekspozycji, zebrze czy peakingu, a następnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ich brak będzie miał dla nas znaczenie. Większość amatorów podczas nagrywania filmów dla użytku rodzinnego i tak z nich nie skorzysta, z kolei już ambitni hobbyści owszem, należy więc zastanowić się, do której grupy będziemy się zaliczać.

Autofokus i spółka

Autofokus, czyli automatyczne ustawianie ostrości, jest o wiele bardziej zaawansowany w kamerach. Aparaty często gubią ostrość lub skupiają ją na coraz to innym planie, co skutkuje słabym jakościowo efektem końcowym. Kamera dysponuje aż trzema matrycami, wskutek czego jest w stanie zagwarantować bez porównania wyższą ostrość obrazu. Również ekspozycja w kamerze dostosowuje się automatycznie do oświetlenia w pomieszczeniu i warunków atmosferycznych.

aparat czy kamera

Dla jakich zastosowań?

Aparat cyfrowy to rozwiązanie niewielkie, lekkie i mobilne, stworzone z myślą również o użytkownikach dopiero raczkujących w temacie fotografii i filmu. Z uwagi na inną wysokość opłat celnych (0% na aparaty, 14% wartości na kamery), producenci ograniczyli maksymalną długość zapisu jednego pliku w aparatach do 29 minut 59 sekund, ponieważ w świetle prawa unijnego jest to ich wyróżnikiem od kamery – i to ich pierwszy zasadniczy minus, jeśli planujemy zostać reżyserem filmów pełnometrażowych. Nie ma on natomiast żadnego znaczenia w przypadku krótkich vlogów bądź filmowej relacji z wakacji. Kamera cyfrowa sprawdzi się natomiast do rejestrowania uroczystości i długich materiałów filmowych.

Czy oby do wszystkiego?

Kamera to gotowe urządzenie do filmowania, wyposażone we wszystko, czego operator (czy to amator, czy zawodowiec) może od swojego sprzętu wymagać. Będzie więc większym jednorazowym wydatkiem, który nie pociągnie za to za sobą kolejnych. Odwrotnie jest w przypadku aparatu: jego głównym zadaniem jest robienie zdjęć, nic więc dziwnego, że producenci nie zadbali o dobrej jakości wbudowany mikrofon ani stabilizator obrazu. Te akcesoria trzeba będzie dokupić osobno, jeśli zależy nam na wysokiej jakości efektu końcowego efektu. Wszystko wskazuje więc na to, że najlepszym wyborem do robienia fotografii nadal pozostanie aparat, który jednak ustępuje miejsca cyfrowej kamerze pod względem komfortu i jakości rejestracji obrazu.

Polecane aparaty i kamery


Aparat czy kamera – co wybrać? co lepsze?
5 (100%) 1 vote

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *