AE-L – Co oznacza? Kiedy używać? FreshWiki

AE-L (ang. Auto Exposure Lock) polega na blokadzie ekspozycji. W praktyce przytrzymując spust migawki do połowy oraz ze wciśniętym przyciskiem AF-L/AE-L wykonamy każde kolejne zdjęcie z takimi samymi parametrami jak pierwsze zdjęcie. W ten sposób jest blokowana ekspozycja wraz z balansem bieli.

1248a

 

AE-L/AF-L – Kiedy używać? Co to Jest?

Blokadę ekspozycji/ostrości najczęściej używa się w przypadku gdy chcemy zrobić zdjęcia panoramiczne. Używamy, wtedy gdy chcemy, aby każde zdjęcie naszej panoramy miało takie same parametry jak pierwsze. Przycisk blokady ostrości można użyć, wtedy kiedy fotografujemy coś z oddali i nasz Autofocus nie radzi, sobie z wyostrzeniem wtedy możemy znaleźć obiekt w podobnej odległości. Wtedy celujemy i ostrzymy, na nowym obiekcie blokujemy i przenosimy ustawienie ostrości na nowy kadr.

Poradnik jak używać AF-L/AE-L.

Krok 1. Wybieramy na naszym pokrętle wyboru ekspozycji jeden z trybów (P, S, A) oraz tryb pomiaru światła (centralnie ważony lub punktowy). Należy pamiętać, że blokada nie działa w trybie Manualnym.
Krok 2. Przez wizjer celujemy w nasz obiekt wraz ze wciśniętym spustem migawki do połowy.
Krok 3. Gdy aparat już nam wyostrzy, obiekt wciskamy przycisk blokady ekspozycji. Po wciśnięciu przycisku na wizjerze widoczna jest ikonka AE-L/AF-L.
Krok 4. Trzymając, przyciśnięty przycisk zmieniamy położenie naszego kadru i wykonujemy zdjęcie.

W bardziej zaawansowanych lustrzankach przycisk blokady ma możliwość zmiany funkcji tego przycisku. Często to jest przydatne, gdy chcemy, aby nasze zdjęcie było identyczne w różnych kadrach.

Polecane aparaty fotograficzne

Sprawdź, naszą skarbnice wiedzy przechodząc do zakładki Baza Wiedzy.

AE-L – Co oznacza? Kiedy używać? FreshWiki
5 1
Gazetka Morele.net
Poznaj wyjątkowe ekspresy Nespresso, teraz w promocji do 100 złotych taniej