Adapter audio bluetooth – podłączenie bez kabli wady i zalety

Wielu użytkowników posiada w domu wieżę stereo lub głośniki emitujące dźwięki wysokiej jakości. Jednakże urządzenia te zwykle nie posiadają modułu Bluetooth, a jedynym sposobem na to, by przesłać do nich dźwięk, jest podłączenie urządzenia poprzez kabel audio. Problem pojawia się w przypadku, gdy chce się przesłać dźwięk z urządzenia przenośnego np. smartfona, tabletu czy laptopa – wtedy ogranicza nas długość kabla. Dodatkowo trzeba koniecznie uważać, by nie uszkodzić wtyczek i gniazd, których wymiana może być kosztowna lub wręcz niemożliwa. Rozwiązaniem tego problemu jest podłączenie do wieży lub głośników adaptera audio bluetooth.

Jak to działa?

Muzyka z naszego telefonu lub tabletu przesyłana jest w bezprzewodowej technologii bluetooth do adaptera. Adapter, który podłączony jest do głośników poprzez kabel, wysyła do nich odebrany wcześniej sygnał. W efekcie utwór odtwarzany na naszym urządzeniu przenośnym słyszymy w zewnętrznych głośnikach.

Z jakimi urządzeniami będzie działał adapter audio?

Przede wszystkim należy upewnić się, że nasza wieża stereo posiada odpowiednie złącze 3,5mm lub RCA. Drugą kwestią jest posiadanie urządzenia wyposażonego w technologię Bluetooth, z którego chcemy odtwarzać muzykę. Większość współcześnie produkowanych modeli smartfonów, tabletów i laptopów obsługuje tę technologię.

Przed zakupem

Należy upewnić się, że adapter:

 • ma satysfakcjonujący zasięg,
 • może być sparowany z naszymi urządzeniami,
 • posiada odpowiednią szybkość przesyłania dźwięku i nie będzie powodował opóźnień,

Jaki adapter wybrać?

Na rynku dostępne są różne modele. Zasadniczo mogą różnić się użytymi do produkcji materiałami, a więc jakością wykonania i wzornictwem. Również ważnymi kwestiami są: zasięg adaptera oraz sposób konfiguracji sprzętu. Są one zależne od konkretnego producenta. Należy również zwrócić uwagę na jakość przesyłanego dźwięku jak i szybkość tego procesu. W przypadku wyboru urządzeń o wolniejszym sposobie przesyłania dźwięku, można spotkać się z problemem przerywania lub zacinania odtwarzanego audio.

Zalety:

 • Koniec z kablami! Urządzenie przenośne może leżeć nawet w innym pomieszczeniu w zasięgu adaptera.
 • Nie uszkodzimy gniazd ani wtyczek podłączaniem oraz odłączaniem urządzeń.
 • Możemy bardzo szybko zmienić urządzenie, z którego odtwarzany jest dźwięk.
 • Adapter obsługuje większość głośników i wież stereo, które posiadają złącze 3,5mm lub RCA.
 • Nie trzeba podchodzić do urządzenia, gdy chce się ściszyć lub spauzować dźwięk(możliwość regulacji z poziomu telefonu, czy tabletu).

Wady:

 • Adapter wymaga konfiguracji (sparowania z urządzeniem przenośnym), jednak konfiguracja ta jest zazwyczaj łatwa i nie powinna sprawić problemów
 • Odległość, na jaką możemy z urządzenia wysłać dźwięk do adaptera nie jest nieograniczona, ale i tak większa niż standardowy kabel audio.
 • Mogą wystąpić problemy z jakością odtwarzanego dźwięku.

Zapoznaj się z najlepszymi adapterami bluetooth.

Adapter audio bluetooth – podłączenie bez kabli wady i zalety
5 (100%) 1 vote